Zgodnie z danymi Illicit Trade Group wartość roczna środków podlegających praniu pieniędzy może wynosić między 800 mld a 2 bln USD. Dodatkowo szacuje się również, że co roku odzyskiwane jest poniżej 1 proc. środków pochodzących z przestępstw finansowych.
Nic więc dziwnego, że zarówno krajowi ustawodawcy, jak i organizacje międzynarodowe nieustannie pracują nad regulacjami prawnymi i tworzeniem praktyk w dziedzinie AML. Aktywnie uczestniczymy w dyskusji dotyczącej rozwoju regulacji, warto więc podsumować ostatnie stanowisko Deloitte’a dotyczące możliwych kierunków zmian – „Global financial crime prevention, detection and mitigation. Building on progress, addressing evolving priorities and achieving effective outcomes”.
Stanowisko Deloitte’a ma na celu przedstawienie najważniejszych kierunków działania i wyzwań w obszarze AML i powstało w odniesieniu do rekomendacji wydawanych przez instytucje takie jak FATF czy Moneyval. Są to organizacje międzynarodowe, których celem jest podnoszenie krajowych standardów przeciwdziałania praniu na poziomie europejskim oraz światowym.
Spośród siedmiu przedstawionych w dokumencie kierunków działań skupię się na dwóch, które w największym stopniu odnoszą się do bieżącej sytuacji w Polsce oraz planowanych zmian prawnych w Unii Europejskiej.
Dotyczą one zapewnienia odpowiedniego dostępu do informacji przy uwzględnieniu ograniczeń związanych z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych oraz partnerstwa publiczno-prywatnego.