Indeks koniunktury instytutu ZEW spadł do -6.9pkt., który był najniższym poziomem od ośmiu miesięcy. Euro nie zareagowało praktycznie na te dane, bowiem rynek wyczekuje jeszcze na indeks Ifo publikowany w przyszłym tygodniu. Pogorszenie sentymentu sprawia, że ekonomiści nawołują do tego, aby ECB pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie w przyszłym miesiącu. Z punktu widzenia makroekonomii kolejna podwyżka stóp jest uzasadniona, gdyż dalszym ciągu utrzymuje się presja inflacyjna. Z drugiej strony sygnał do wrześniowej podwyżki dał Trichet na swoim ostatnim posiedzeniu. Pytaniem pozostaje, czy obecna sytuacja na rynkach finansowych na taki ruch pozwala.
Wczorajsze spotkanie Bernanke, Paulson?a i Dodd?a nie wniosło nic znaczącego. Dodd potwierdził, że Bernanke użył wszystkich dostępnych narzędzi by ustabilizować sytuacje na rynkach finansowych. Dodatkowo podczas swojego przemówienia Lacker dodał, że duża zmienność na rynkach finansowych nie wymaga zmiany głównej stopy procentowej. Sądzimy, że sytuacja na rynku walutowym może w dalszym ciągu stabilizować się do piątku w oczekiwaniu na ważne dane z gospodarki amerykańskiej.
EURPLN
Złoty kontynuował osłabianie się w dniu wczorajszym. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami został osiągnięty poziom 3.8550 wynikający z projekcji 141.4% fali korekcyjnej w obecnym impulsie wzrostowym. Rejon 3,85/86 stanowi silny opór i tak znajduje się dużo chętnych do sprzedaży EURPLN. Sadzimy, że z tych poziomów może nastapić ruch korekcyjny w strefę 3,8280-3,8320, gdzie eurozłoty powinin być ponownie kupowany. Istotne wsparcie wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach na poziomie 3,8200. Utrzymywanie się EURPLN tak długo blisko oporów techniczny wskazuje na chęć kontynuacji ruchu wzrostowego w rejon 3,86. Ponieważ sentyment do złotego pozostaje słaby, w dalszym ciągu preferowalibyśmy sprzeadaż złotego w powyższej strefie, licząc na ustanowienia nowego lokalnego maksimum na EURPLN.
EURUSD