O godzinie 9 kurs EUR/PLN wynosi 3,8415. Dalszy spadek kursu sugerujemy wykorzystać do zakupów, gdyż oczekujemy lekkiego wzrostu w czasie dzisiejszej sesji w kierunku 3,8550, natomiast kurs USD/PLN znajduje się na poziomie 2,8480 i tutaj także prognozujemy wzrost do poziomu 2,86.
Rynek zagraniczny:
Wtorek na świecie przyniósł kolejny dzień niepewności i wyczekiwania inwestorów na impuls, który mógłby wskazać dalszy kierunek rynkowych trendów. Zapewnienia, że FED użyje "wszelkich dostępnych narzędzi" by uspokoić rynki, które przedstawiono po spotkaniu prezesa amerykańskiego banku centralnego z przewodniczącym Komisji Bankowości Senatu, Christopherem Doddem, dały nadzieję, iż w niedługim czasie stopy procentowe w USA zostaną obniżone. Szybko jednak zostały one ostudzone przez słowa prezesa Rezerwy Federalnej w Richmond, który powiedział, że obecna sytuacja na rynku przyniesie obniżkę stóp tylko wtedy, gdy zacznie w negatywny sposób wpływać na prognozy odnośnie wzrostu i inflacji. Powściągliwy do tej pory w swych decyzjach FED raczej nie zdobędzie się na żadne gwałtowne posunięcie w najbliższym czasie, co może przynieść duże rozczarowanie inwestorów i skłonić ich do dalszej ucieczki z ryzykownych aktywów ku dolarowi, jenowi oraz amerykańskim obligacjom, które przeżywają w ostatnim okresie znaczny wzrost popularności.
Publikowane dzisiaj dane ze strefy euro o zamówieniach w przemyśle za czerwiec (r/r), jeśli tylko bardzo nie rozminą się z prognozami, nie wpłyną w znaczny sposób na kurs EURUSD. Para ta powinna w dalszym ciągu trwać w konsolidacji w zakresie 1,3460-1,3520. Możliwa kolejna fala negatywnych nastrojów wśród inwestorów może przynieść w następnych dniach umocnienie dolara.
Informacje o tym, że huragan Dean osłabł i nie spowoduje dużych szkód w przemyśle wydobywczym nad Zatoką Meksykańską oraz dalszy niepokój o stan światowej gospodarki przyczyniły się do obniżki cen ropy poniżej poziomu 69 USD za baryłkę w październikowych kontraktach futures. Są to najniższe poziomy od czerwca tego roku. Trend spadkowy będzie w dalszej perspektywie prawdopodobnie kontynuowany, przeszkodą może być podjęcie we wrześniu przez OPEC decyzji o ograniczeniu wydobycia, jednak oczekuje się, iż pozostanie ono niezmienione.
Marcin Ciechoński