Uwagę mediów przykuwa rezerwa tworzona na ryzyko związane ze zmianami kursu walutowego. Właściwa prezentacja mechanizmu powstawania zysku powinna rozpoczynać się od prezentacji czynników generujących pierwotny zysk i dopiero po jego analizie należy rozważyć wpływ na wynik finansowy tak zwanych niezrealizowanych różnic kursowych.
[srodtytul]Dochody i koszty[/srodtytul]
Pierwotny zysk banku centralnego stanowi różnica pomiędzy dochodami osiąganymi z aktywów zagranicznych banku centralnego a kosztami związanymi z operacjami i jego funkcjonowaniem. Dochody zależą od wielkości rezerw walutowych banku centralnego i ich rentowności. Dochody te, otrzymywane w walutach obcych, są przeliczane na złote, co pozwala je zestawić z kosztami. Koszty związane są przede wszystkim z operacjami otwartego rynku, prowadzonymi przez bank centralny. Jest to koszt oprocentowania, które bank centralny płaci od sprzedanych bankom swoich papierów wartościowych. Przy pomocy tych operacji bank absorbuje nadpłynność w sektorze bankowym i tym samym jest w stanie kontrolować krótkoterminową stopę procentową.
Dodatkowo bank centralny może ponosić koszty finansowe związane z odsetkami, które płaci od krótkoterminowych pożyczek, które są niezbędne do właściwego zarządzania płynnością rezerw walutowych banku centralnego. Najmniej istotną pozycją są koszty funkcjonowania banku jako instytucji, to znaczy koszty płac personelu banku centralnego, koszty usług kupowanych przez bank czy amortyzacja posiadanych środków trwałych.
Wśród czynników wpływających na zysk pierwotny są również operacje związane ze sprzedażą lub kupnem waluty. Bank na tych operacjach może zarówno zyskać, jak i stracić, mogą zatem dawać one zarówno dochód, jak i koszt. Wynik finansowy z tych operacji, zwany różnicami kursowymi zrealizowanymi, miał istotne znaczenie w przypadku naszego kraju w okresie aktywnej działalności banku centralnego na rynku walutowym.