Dzięki tej "odporności" rynków przed korektą broni się także polski złoty, nadal z szansami na zejście poniżej 4,0 na EURPLN. Dziś tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy
[srodtytul]Zamówienia w dół, Beżowa Księga potwierdza spowolnienie[/sroidtytul]
Rynki akcji cofnęły się wczoraj po tym, jak po raz kolejny rozczarowały informacje z amerykańskiej gospodarki. Najpierw okazało się, iż zamówienia w czerwcu obniżyły się podczas gdy oczekiwano wzrostu, później zaś Fed opublikował Beżową Księgę, która potwierdza niekorzystne tendencje widoczne w danych makro. Tym samym oddala się wizja szybkiego pokonania oporów na indeksach Dow Jones i (konsekwentnie) polskim WIG20, choć realizacja zysków znów powstrzymywana jest przez rynki azjatyckie.
W czerwcu zamówienia na dobra trwałego użytku obniżyły się o 1 proc. m/m podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,9 proc. m/m. Po wyeliminowaniu środków transportu spadek wyniósł 0,6 proc. m/m, gdzie również w tym przypadku oczekiwano wzrostu (o 0,6 proc. m/m). W skali roku wzrost zamówień wynosi 15,9 proc., ale ta imponująca dynamika nie powinna mylić. Jest to bowiem efekt bazy statystycznej i odreagowania po gigantycznym spadku zamówień w okresie recesji. Na chwilę obecną zamówienia powróciły dopiero do poziomów z początku 2005 roku, a jeśli uwzględnilibyśmy poziom zmian cen należałoby cofnąć się jeszcze o dwa lata wstecz! Z kolei spadek zamówień w ujęciu miesięcznym potwierdza wnioski wyciągane we wczorajszym komentarzu (http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=15838) dotyczące perspektyw związanych z popytem prywatnym. Słabszy obraz makro potwierdziła także publikacja lipcowej Beżowej Księgi, wskazująca na zatrzymanie wzrostu w dwóch regionach i spowolnienie w większości pozostałych. Tymczasem jeszcze czerwcowa Księga wskazywała na wzrost we wszystkich regionach. Zgodnie słabsze dane z USA sprawiają, że inwestorzy będą wyjątkowo wyczuleni na serię kluczowych publikacji zaplanowanych na przyszły tydzień (wskaźniki ISM i dane o zatrudnieniu).
[srodtytul]Niższe premie wspierają euro, możliwa korekta na AUDUSD[/srodtytul]