Informacja poufna w tle
Ten sam akcjonariusz – Dom Inwestycyjny Platinum Capital – w dniach od 10 do 15 października 2013 roku zbył łącznie 326,205 akcji spółki KCSP, zmniejszając swój udział w kapitale zakładowym z 64,37 proc. do 59,71 proc. Powyższe transakcje zostały więc dokonane w okresie, w którym akcjonariusze emitenta nie mieli wiedzy o istotnej i cenotwórczej informacji dotyczącej rozwiązania podpisanej przez spółkę KCSP umowy o dofinansowanie. W ocenie Stowarzyszenia taką wiedzę mógł posiadać natomiast Dom Inwestycyjny Platinum Capital. To bowiem ten podmiot miał udzielić pożyczkę warunkującą możliwość realizacji umowy o dofinansowanie, a niewywiązanie się przez niego z promesy udzielenia pożyczki z dużym prawdopodobieństwem mogło oznaczać brak możliwości spełnienia warunku niezbędnego dla realizacji umowy o dotację przyznaną spółce KCSP.
O możliwości posiadania rzeczonej informacji poufnej świadczyć może dodatkowo fakt, iż zarówno w spółce KCSP, jak i w spółce Dom Inwestycyjny Platinum Capital funkcję członka rady nadzorczej pełnią trzy te same osoby. Dodatkowo, prezesa zarządu podmiotu Dom Inwestycyjny Platinum Capital oraz dwóch członków rady nadzorczej spółki KCSP łączy także bliskie pokrewieństwo.
Zdaniem SII przy dokonywaniu opisanych wyżej transakcji przez DI Platinum Capital mogło dojść do wykorzystania informacji poufnej dotyczącej rozwiązania istotnej umowy przez spółkę KCSP. Ewentualnego wyjaśnienia wymaga także, czy nie doszło do nieuprawnionego ujawnienia rzeczonej informacji poufnej przez członków rady nadzorczej spółki KCSP. Z wnioskiem o zbadanie i zweryfikowanie powyższych okoliczności SII zwróciło się do KNF.
Od Redakcji
Poprosiliśmy o komentarz przedstawicieli Domu Inwestycyjnego Platinum Capital i KCSP. „Proszę pamiętać, że Dom Inwestycyjny Platinum Capital nie jest podmiotem publicznym. Umowa była tak skonstruowana, że w każdym momencie mogliśmy się z niej wycofać, co też uczyniliśmy. Zbyliśmy akcje KCSP, ponieważ mieliśmy inne cele inwestycyjne" – czytamy w e-mailu przesłanym przez Piotra Krawczyka, prezesa DI Platinum Capital.
Pytania do KCSP (odpowiedzi udzielił Bartłomiej J. Gawron):
Dlaczego spółka nie poinformowała opinii publicznej o rozwiązaniu istotnej umowy o dofinansowanie?
Spółka poinformowała o istotnym zdarzeniu opinię publiczną w opublikowanym raporcie okresowym za trzeci kwartał 2013 roku, jako zdarzenie jakie miało miejsce w okresie objętym raportem. Ponadto Spółka zapewne opublikuje informację wiążącą o stanie umowy oraz przyznanej dotacji w momencie, w którym otrzyma ostateczną odpowiedź od Ministerstwa Gospodarki, dotyczącą możliwości wznowienia umowy czy też możliwości podpisania nowej umowy w ramach przyznanej dotacji tudzież braku takiej możliwości. Mając na uwadzę dobro akcjonariuszy oraz inwestorów, Spółka nie chce wprowadzać ich w błąd publikując informacje w formie raportu bieżącego, które nie są na 100% wiążące. Spółka w sierpniu 2013 roku przesłała do Ministerstwa Gospodarki pismo z prośbą o przesunięcie terminu o kilka miesięcy, w którym to Spółka mogłaby przedłożyć dokumenty warunkujące dojście umowy do skutku tj. podpisaną umowę pożyczki oraz prawomocne pozwolenie na budowę. Ponad to w związku z zaistniałym faktem iż Dom Inwestycyjny Platinum Capital S.A. nie podpisał umowy pożyczki, nie wywiązując się przy tym z podpisanej wcześniej promesy, Spółka wniosła w w/w piśmie do Ministerstwa Gospodarki także prośbę o zmianę podmiotu umowy pożyczki. Odpowiedź z Ministestwa Gospodarki na przesłane pismo Spółka otrzymała w połowie września 2013 roku, tak więc tym bardziej Spółka nie mogła opublikować raportu bieżącego o rozwiązaniu umowy o dofinansowanie, gdyż Spółka nie znała jeszcze odpowiedzi z Ministerstwa Gospodarki na przesłane pismo. Następnie Spółka będąc w słabej kondycji finansowej, poszukiwała wsparcia prawnego, które umożliwiałoby kontynuację prowadzenia korespondencji z Miniesterstwem Gospodarki. Na dzień dzisiejszy trwa jeszcze proces rozmów i "walki" przez Spółkę o przyznaną dotację. Finalną odpowiedź dotyczącą ostatecznego stanowiska Ministerstwa Gospodarki bądź innej instytucji, chcemy uzyskać w możliwie jak najszybszym czasie, aby opublikować w formie raportu bieżącego informację wiążącą o losie dofinansowania, które zostało przyznane Spółce.