DM ELIMAR: O giełdach zagranicznych

Aktualizacja: 06.02.2017 06:34 Publikacja: 23.10.2000 09:38

Piątkowe notowania przyniosły wzrost indeksów, które zakończyły pierwszy wzrostowy tydzień w okresie ostatnich siedmiu tygodni. W piątek Dow Jones wzrósł o 0,8%, Nasdaq o 1,9% przy 0,6% wzroście dla S&P 500. W skali całego tygodnia wzrost tych indeksów wyniósł odpowiednio 0,3%, 5% i 1,7%. W piątek obroty były dość wysokie i wyniosły na głównym parkiecie 1,2 mld akcji. Było to o 15% więcej niż wynosi średnia z ostatnich trzech miesięcy.

Miniony tydzień upłynął głównie pod dyktando wyników finansowych spółek za IIIQ. Obecnie ponad połowa spółek ogłosiła już swoje wyniki, a średni wzrost zysku wyniósł 16,4%. Jest to więcej niż przewidywane 16% dla wszystkich spółek. Na bieżący kwartał przewiduje się dynamikę na poziomie 13,9%. Z tych wyników za IIIQ, które już zostały ogłoszone, lepsze od oczekiwań było prawie 60%. Średnio spółki ogłaszały wyniki lepsze od oczekiwań o 2,4% wobec 3% w ostatnich trzech latach. Wszystko więc wskazuje na to, że wyniki w USA nie są złe, ale są z pewnością pod wieloma względami słabsze niż w ostatnich kwartałach.

Ze względu na bardzo dobre wyniki o 14% wzrosły w piątek akcje JDS Uniphase. Również ze względu na dobre wyniki o 10% wzrosły walory Commerce One. Z tego powodu spółka otrzymała także podwyższenie rekomendacji do kupuj od jednego z analityków First Union. Również ze względu na wyniki wzrosły w piątek walory Ebay, której zysk w III kwartale wzrósł 17-krotnie, a przychody o prawie 100%. Również lepsze od oczekiwań wyniki ogłosił Merck, którego akcje wzrosły o 5,56%. Była to jedna z przyczyn wzrostu indeksu Dow Jonesa.

W największym stopniu w piątek do wzrostu Dow Jonesa przyczyniły się jednak akcje Honeywell, które wzrosły o 28%. Przyczyną tego wzrostu były rynkowe spekulacje dotyczące możliwości przejęcia spółki przez United Technologies. Ostatecznie Honeywell zostanie najpewniej przejęte przez General Electric za 48,4 mld UDS.

W piątek najaktywniejszą spółką na Wall Street był Ericsson, którego walory straciły na wartości 16,5%. Przyczyną tego spadku było obniżenie przez spółką prognoz wyników, co tylko potwierdziło, że Ericsson traci wobec Nokii, która ostatnio ogłosiła rekordowy wynik za IIIQ.

Obecnie sytuacja w USA powoli wyjaśnia się, ponieważ bieżący tydzień jest już ostatnim, w którym wyniki finansowe będą dominowały nastroje. Potem można oczekiwać odprężenia, a sytuacja rynkowa będzie głównie zależeć od danych makroekonomicznych, które pozwolą na oszacowanie prawdopodobieństwa zmian w polityce monetarnej FED. Czynnikiem, który mógłby zdecydowanie poprawić koniunkturę na Wall Street jest obecnie głównie obniżka stóp procentowych.

Iwona Kubiec

Dział Doradztwa Inwestycyjnego i Analiz DM ELIMAR S.A.

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu