ECM SA: Rynek eurodolara: napięcie rośnie.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY Wspólna waluta pozostawała w wyznaczonym zakresie zmian. Poziomami ograniczającymi było 1,5764 i 1,5816. W związku z tym na rynku można zaobserwować wyczekiwanie inwestorów na impuls, mogący określić w najbliższym czasie kierunek dalszych zmian.

Aktualizacja: 28.02.2017 02:20 Publikacja: 28.03.2008 09:00

Dziś poznamy z Wielkiej Brytanii ostateczny wzrost PKB za IV kwartał. Oczekuje się wartości na poziomie 2,9%, przy wcześniejszych 3,3. Odczyt ten najprawdopodobniej będzie zgodny z oczekiwaniami, jednak nie powinien on wpłynąć na notowania funta szterlinga ze względu na okres, którego dotyczy. Z USA poznamy dane o dynamice wydatków Amerykanów w lutym. Spodziewana wartość to 0,2%, przy poprzedniej wartości 0,4. Potwierdzenie tych prognoz sugerowałoby większą skłonność do oszczędzania gospodarstw domowych. Oczywiście niższe wydatki wpłyną na obniżenie dynamiki PKB i gorsze wyniki spółek. Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan za marzec jest oczekiwany na poziomie 71 punktów i jest to wartość wyższa od poprzedniej. W przypadku potwierdzenia tych prognoz kurs waluty amerykańskiej może zareagować większą zmiennością. Giełdy w Nowym Jorku straciły na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 12302,46 punktu, tj. (-0,97)%. Oczywiście tradycyjnie już znaczące spadki zanotowały firmy z sektora finansowego.

Złoto nieznacznie straciło na wartości. Metal ten osiągnął minimum na poziomie 943,03 usd/oz.

O godzinie 08.02 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5782 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: po wczorajszej huśtawce nastrojów godziny sesji nocnej przyniosły uspokojenie i konsolidację notowań w zakresie: 1,5760 - 1,5810. Układ techniczny rynku tej pary na wykresach godzinowych (po widocznej wczoraj zdecydowanej obronie rejonu wsparcia 1,5730 - 1,5745) przypomina coś na kształt flagi wzrostowej. Można w związku z tym mówić z jednej strony o kontynuacji dominacji zwolenników słabszego dolara, z drugiej o wyraźnej obronie obszaru historycznych maksimów: 1,5860 - 1,5900. Granica przewagi strony popytowej (byków) wyznaczona jest zasięgiem wczorajszych dołków i wynosi 1,5725 - 1,5745. Poranny układ wskaźników intra day w ciągu najbliższych godzin wskazuje na możliwość testu właśnie tego miejsca charakterystycznego.

RYNEK KRAJOWY

Dolar w stosunku do krajowej waluty pozostaje w wyznaczonym zakresie zmian pomiędzy 2,2232 a 2,2356. Euro natomiast nieznacznie zyskało, osiągając maksimum na poziomie 3,5209. Rynek nasz pozostaje pod wpływem wydarzeń na świecie, ze względu na brak danych makroekonomicznych z naszego kraju. W związku z tym można zaobserwować i u nas brak rozstrzygnięcia, co do dalszego kierunku zmian. Dziś nie poznamy żadnych informacji makroekonomicznych z naszego kraju. W związku z tym bardzo prawdopodobne jest pozostanie dzisiaj w wyznaczonym zakresie zmian. Giełda w Warszawie zyskała na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2986,55 punktu., tj. 1,49%.

O godzinie 08.11 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,5233, a za dolara 2,2325 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: na rynku pary USD/PLN kurs na przestrzeni ostatnich kilkunastu godzin praktycznie się nie zmienił - nie doszło do pogłębienia ostatnich minimów. Potwierdzona została tym samym silna korelacja rynku USD/PLN z zachowaniem eurodolara, gdzie również było bardzo spokojnie. Nadal w związku z tym najbliższe wsparcie wyznaczone jest przez rejon wczorajszego dołka - zlokalizowanego w pobliżu figury 2,2200. Najbliższy techniczny opór i sygnalna większych zmian w kierunku północnym to rejon 2,2420. Poranny układ wskaźników zdaje się sprzyjać wyjściu cen powyżej wczorajszego szczytu. Sytuacja na rynku pary EUR/PLN w dalszym ciągu jest bardzo stabilna. Nadal też konsekwentnie bronione jest wsparcie zlokalizowane w rejonie figury 3,5200. Najbliższe bariery - opory to ciągle 3,5450 i 3,5665. Obraz techniczny w perspektywie najbliższych sesji konsekwentnie zdaje się sprzyjać zwolennikom słabszego złotego względem waluty europejskiej.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Część makroekonomiczna: Maciej Kowal

ECM S.A.

Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej.

Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki