Natomiast analogiczny indeks odnoszący się do sektora usług w Japonii, spadł w I kwartale 2008 roku do 12 pkt. z 16 pkt. Prognozowano jego spadek do 11 pkt.
Raporty opublikowane przez Bank Japonii nie sprowokowały istotnej reakcji jena, którego kurs w relacji do dolara pozostawał w nocy stabilny, oscylując w przedziale 99,70-100 jenów. Kurs USD/JPY od 1,5 tygodnia porusza się w bok w szerokim przedziale cenowym 98,50-101 jenów. Zauważalna w tym czasie poprawa sytuacji technicznej na wykresie USD/JPY sprawia, że szanse na dalsze wzrosty, które byłby korektą fali spadkowej 26 luty - 17 marca br., powoli rosną. Powstaje jedynie pytanie czy pogłębienie korekty nastąpi z opisywanej stabilizacji? Czy też może kurs USD/JPY najpierw cofnie się do wsparcia na 97,37 (wykres dzienny) i z tego poziomu spróbuje wykreślić popytową formację podwójnego dna?
Zaskakujący spadek sprzedaży detalicznej w Niemczech
Sprzedaż detaliczna w Niemczech niespodziewanie spadła w lutym o 1,6 proc. w relacji miesiąc do miesiąca i o 0,3 proc. rok do roku, wobec skorygowanego wzrostu o odpowiednio 0,9 proc. i 0,3 proc. miesiąc wcześniej. Analitycy prognozowali, że dynamika sprzedaży wyniesie w lutym 0,5 proc. w relacji miesięcznej i 0,7 proc. w relacji rocznej.
Dane o sprzedaży w Niemczech to nie jedyna publikacja makroekonomiczna we wtorek. Pomiędzy godziną 9:00 a 10:30 inwestorzy poznają indeksy PMI opisujące kondycję w sektorach produkcyjnych w Polsce, Szwajcarii, Francji, Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii. Te publikacje przed południem uzupełnią jeszcze raporty o sytuacji na rynku pracy w Niemczech i strefie euro.