X-TRADE: Dolar traci przed danymi z rynku pracy

Piątkowe przedpołudnie upływa pod znakiem osłabienia dolara w relacji do głównych europejskich walut, w oczekiwaniu na popołudniową publikacją raportów z amerykańskiego rynku pracy.

Aktualizacja: 28.02.2017 01:07 Publikacja: 04.04.2008 12:26

Rynek szacuje, że w marcu stopa bezrobocia wzrośnie do 5 proc. z 4,8 proc. w lutym, natomiast zatrudnienie w sektorze pozarolniczym spadnie o 50 tys., po tym jak miesiąc wcześniej zmniejszyło się o 63 tys. Wczorajsze, najgorsze od uderzenia huraganu Katrina, tygodniowe dane o noworejestrowanych bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, wzbudzają obawy, że sytuacja na rynku pracy jest zła, co niekorzystnie odbija się na notowaniach "zielonego".

Osłabienie dolara w relacji do europejskich walut dodatkowo wspierają spekulacje na temat dalszych obniżek stóp procentowych przez Fed, jak również opublikowane dziś rano dane o szwajcarskiej inflacji CPI. W marcu wzrosła ona o 0,3 proc. w relacji miesięcznej, a w relacji rocznej o 2,6 proc., co oznacza najwyższy od 15 lat poziom inflacji. Analitycy prognozowali natomiast, że dynamika cen w Szwajcarii wyniesie 0,2 proc. miesiąc do miesiąca i 2,5 proc. rok do roku, wobec odpowiednio 0,1 proc. i 2,4 proc. zanotowanych w lutym.

Procesu osłabienia dolara do funta natomiast nie hamują rosnące oczekiwania na przyszłotygodniową obniżkę stóp procentowych przez Bank Anglii. Jak wynika z przeprowadzonej przez Reuters ankiety, 76 proc. analityków oczekuje, że w przyszły czwartek koszt pieniądza na Wyspach spadnie o 25 punktów bazowych, obniżając stopę główną do poziomu 5 proc. Przed miesiącem takie oczekiwania wyrażała zaledwie 1/4 ankietowanych, wskazując na maj jako na prawdopodobny termin obniżki stóp.

O godzinie 11:20 kurs EUR/USD testował poziom 1,5708, GBP/USD 1,9998, a USD/CHF 1,0076, wobec odpowiednio 1,5683, 1,9960 i 1,0096 wczoraj na zamknięciu dnia. Do publikacji danych z USA, pomimo że w południe jeszcze ukaże się raport o zamówieniach przemysłowych w Niemczech (prognoza: 0,8 proc. m/m) należy oczekiwać stabilizacji notowań. Później już wszystko będzie zależało od opublikowanych danych. Niższa od prognoz stopa bezrobocia oraz mniejszy spadek miejsc pracy w USA powinny dolara wzmocnić. Gorsze dane na pewno go przecenią.

Marcin R. Kiepas

Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki