Amerykański deficyt w handlu zagranicznym zmniejszył się w marcu o 5.7%, do poziomu 58.21 miliardów dolarów. Dane były lepsze od prognoz. Odpowiedzialność za taki wynik przypisuje się malejącemu eksportowi, który z kolei jest wynikiem problemów amerykańskiej gospodarki.
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły o 0.6% m/m oraz 6.9% r/r. Wzrost cen jest przeszkodą dla Europejskiego Banku Centralnego w obniżaniu oprocentowania.
Walutą która wyraźnie traciła na sile w ostatnim czasie jest funt brytyjski. Ze względu na nie najlepsze wyniki brytyjskiej gospodarki większość uczestników rynku spodziewa się obniżki stóp procentowych Banku Anglii. Na wykresie GBP/USD funt osuwa się wewnątrz formacji przypominającej klina. Wsparciem do którego dąży rynek jest poziom 1.94. Tutaj też spadki powinny się unormować. Gdyby natomiast pogorszyła się w nagły sposób sytuacja w brytyjskiej gospodarce to wsparciem docelowym może być dopiero poziom 1.92. Dopóki jednak pierwsza bariera nie zostanie pokonana to możemy mówić o trendzie bocznym, wyznaczonym poziomami 1.94-2.0. Najbliższym oporem jest teraz wysokość 1.96 oraz 1.97.
Sylwester Majewski
Forex-Desk