Impuls do deprecjacji europejskiej waluty względem dolara dały dzisiaj informacje na temat wyników przeprowadzonego wczoraj w Irlandii referendum w sprawie przyjęcia Traktatu Lizbońskiego. Jak wynika ze wstępnych, nieoficjalnych danych, Irlandczycy opowiedzieli się przeciwko wprowadzeniu tego Traktatu. Aby mógł on wejść w życie zaakceptować go muszą wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej. Traktat Lizboński miał usprawnić działanie UE, w związku z czym jego ewentualne odrzucenie inwestorzy odebrali jako negatywną informację dla strefy euro, co przełożyło się na osłabienie wspólnej waluty.
Za spadkami kursu EUR/USD przemawiały również opublikowane dzisiaj dane ze Stanów Zjednoczonych na temat inflacji konsumentów. Zgodnie z nimi dynamika wzrostu cen towarów i usług w USA w maju wzrosła o 4,2% r/r. Prognozy zakładały, iż osiągnie ona poziom 3,9%. Wysoki odczyt wskaźnika inflacji zwiększył prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.
Dzisiaj poznaliśmy również dane na temat inflacji konsumentów w Polsce. W maju w ujęciu rocznym wyniosła ona 4,4%, co było wynikiem zarówno wyższym od oczekiwań (4,3%) jak i od wskazań kwietniowych (4,0%). Odczyt na tym poziomie sprawił, iż niemal pewna stała się podwyżka stóp procentowych w naszym kraju w ostatnich dniach czerwca. W opinii członka Rady Polityki Pieniężnej Mariana Nogi, inflacja osiągnie swój szczyt w sierpniu. Wzrosnąć może ona wtedy do poziomu 4,8-5,0% r/r. Jego zdaniem, jeśli inflacja zacznie spadać już we wrześniu, dalsze podwyżki stóp nie będą konieczne. Do tej pory jednak koszt pieniądza w Polsce powinien zostać podniesiony o 25 punktów bazowych. Doniesienia na temat inflacji nie miały dużego wpływu na notowania polskiej waluty. Po ich publikacji kurs EUR/PLN zszedł nieco poniżej poziomu 3,39. Jeszcze mniejsza była reakcja kursu USD/PLN, który pozostaje pod silnym wpływem zmian notowań dolara na rynkach międzynarodowych. O godz. 15.40 wartość dolara wyrażana w złotych kształtowała się na poziomie 2,21.
Tomasz Regulski
Departament Doradztwa i Analiz