Indeks NY Empire State, będący miernikiem koniunktury w stanie Nowy York, spadł do poziomu -8.7. Odczyt miał więc wartość dużo niższą od prognoz mówiących o indeksie na poziomie -2.4. Dane o wartości poniżej zera wskazują na brak rozwoju w sferze wytwórczej danego stanu.
Według przedstawicieli grupy G8 największym zagrożeniem dla światowej gospodarki są rosnące ceny surowców, a w szczególności ropy. Nie bez znaczenia jest też wzrost cen żywności.
Inflacja CPI w strefie euro wzrosła w maju o 0.6% w skali m/m. W ujęciu rocznym wzrost osiągnął poziom 3.7%. Był to tym samym najwyższy poziom inflacji w skali rocznej od 16 lat. Wysoka inflacja wyklucza możliwość szybkiego obniżenia stóp procentowych w strefie euro.
Dzięki danym o inflacji euro odzyskało wczoraj siły. Na wykresie pary EUR/USD widoczna jest udana próba obrony wsparcia, do której doszło wczoraj. Linia trendu wzrostowego przebiegająca na wysokości 1.53 nie została przełamana. Do przełamania może jednak dojść w niedalekiej przyszłości. Oporem dla euro będzie teraz poziom 1.56 oraz w dalszej kolejności 1.57. Wskaźnik RSI daje neutralne wskazania, jednak dopóki poziom 1.57 nie zostanie pokonany to należy oczekiwać kontynuacji spadków.
Sylwester Majewski