Lepsze dane na temat deficytu handlu zagranicznego USA , który spadł w czerwcu do 56,8 mld USD wobec 59,2 mld USD deficytu po korekcie w maju zostały wykorzystane do częściowej realizacji zysków z długich pozycji w dolarze. Z technicznego punktu widzenia indeks dolarowy w dalszym ciągu znajduje się poniżej linii trendu spadkowego, blisko istotnych oporów.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja raportu Banku Anglii na temat inflacji. Najbardziej interesującą częścią tej publikacji będą prognozy dotyczące inflacji. Wtorkowe dane na temat inflacji CPI były wyższe w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jednak GBP nie zdołał umocnić się. Gospodarka brytyjska wciąż boryka się z problemami na rynku nieruchomości, co w połączeniu ze spowolnieniem gospodarczym i wysoką inflacją stawia BoE w trudnej sytuacji. W dniu dzisiejszym zostaną również opublikowane istotne dane z gospodarki amerykańskiej dotyczące sprzedaży detalicznej. Bardzo prawdopodobne jest, iż te publikacje okażą się słabsze niż w poprzednim okresie, co mogłoby okazać się symptomem do korekty na dolarze.
Na rynku krajowym natomiast złoty wyhamował nieco spadki. Waluta polska co prawda ustanowiła nowe minimum lokalne w stosunku do euro czy dolara, ale zakres wczorajszych ruchów był dość ograniczony. Dziś opublikowane zostaną dane na temat inflacji CPI. Jeśli inflacja będzie wyższa, to złoty może się umocnić, gdyż wzmocni to oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych w Polsce.
EURPLN
Eurozłoty pozostawał wczoraj w dość wąskim zakresie wahań. Po ustanowieniu nowego maksimum lokalnego, eurozłoty zniżkował popołudniu w okolice 3,26. Dopóki znajdujemy się powyżej poziomu 3,25, to w dalszym ciągu możliwy jest test okolic 3,30. Dodatkowo opublikowane w dniu wczorajszym dane na temat bilansu płatniczego Polski nie były zbyt optymistyczne. Silny złoty i spowolnienie gospodarcze w strefie euro może już niedługo przełożyć się na niższe tempo wzrostu gospodarczego w Polsce. Wczorajszy węższy zakres na EURPLN mógł być spowodowany oczekiwaniem na dzisiejsze dane o inflacji z Polski. Wyższy odczyt będzie sprzyjał złotemu.