Pierwszy kwartał 2011 r. na rynku złota oczami World Gold Council

WGC opublikowała dziś raport „Gold Demand Trends” , w którym przedstawiła dynamikę i strukturę popytu na złoto w różnych sektorach gospodarki oraz w krajach największych konsumentów złota.

Aktualizacja: 25.02.2017 18:50 Publikacja: 19.05.2011 15:01

W I kwartale 2011 r. odnotowano wzrost popytu o 11% r/r. Popyt całkowity wyniósł 981,3 tony. Popyt ze strony producentów biżuterii wzrósł o 6,7% r/r. Popyt przemysłowy nie uległ zmianie. Mocno wzrósł również popyt na monety i sztabki (52% r/r).

ETF-y na rynku złota w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii odnotowały niewielki odpływ środków. Wzrósł zaś popyt na fundusze inwestujące w złoto w Azji. Kraje Azji, głównie Indie i Chiny odpowiadają, za 63% popytu jubilerskiego. Popyt w tych krajach od kilku kwartałów charakteryzuje się wysoką dynamiką. W I kw. popyt ze strony konsumentów (biżuteria, sztabki i monety)na złoto w Chinach wzrósł aż o 37% r/r.

Wydobycie złota w kopalniach wzrosło o 8,5%. Jednakże, spadek podaży ze strony źródeł wtórnych, de-hedgingu producentów złota i ujemny poziom sprzedaż złota ze strony banków centralnych doprowadził do łącznego spadku podaży o 4% r/r.

Raport powinien sprzyjać bykom, gdyż potwierdza rosnący popyt inwestycyjny na złoto. Fakt braku sygnałów o wzroście podaży ze strony źródeł wtórnych jest dodatkowym argumentem za wzrostem cen w przyszłości.

Głębszą analizę raportu WGC przedstawimy we wtorek (24.05) w cotygodniowym raporcie z rynku surowców. ( [link=http://www.xtb.pl/strona.php?p=50 "target="_blank"]http://www.xtb.pl/strona.php?p=50[/link] )

Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?