Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.02.2017 04:35 Publikacja: 02.12.2012 09:56
Zbyt wielcy, by upaść Andrew Ross Sorkin Kronika walki, jaką Wall Street i Waszyngton stoczyły wspólnie, by uchronić przed upadkiem system finansowy i siebie Kurhaus Publishing, Warszawa 2012
Foto: GG Parkiet
„Zbyt wielcy, by upaść" to książka pomnikowa. Nie tylko ze względu na swój rozmiar – blisko 800 stron. To drobiazgowa, a przy tym napisana wartkim stylem, kronika kryzysu finansowego na Wall Street. Od upadku Bear Stearns w marcu 2008 r. do uchwalenia programu TARP późną jesienią tego samego roku. Możemy z niej się dowiedzieć, jak wyglądały kulisy upadku Lehmana, ratowania AIG, fuzji Bank of America z Merrill Lynch, tworzenia przez Departament Skarbu programu wsparcia dla banków – wydarzeń, które ukształtowały najnowszą historię finansową Zachodu. Autor, dziennikarz „New York Timesa", Andrew Ross Sorkin, kreśli na kartach tej „cegły" sylwetki ludzi, którzy podejmowali wówczas kluczowe decyzje: Timothy Geithnera, Hanka Paulsona, Bena Bernankego, Jamiego Dimona, Lloyda Blankfeina, Vikrama Pandita, Dicka Fulda i dziesiątków innych osób zajmujących mniej eksponowane stanowiska, ale również mających swój udział w tym finansowym thrillerze. To absolutnie obowiązkowa pozycja dla wszystkich interesujących się historią kryzysu finansowego, a także amerykańską polityką. W USA ta książka była bestsellerem, a na jej podstawie stacja HBO nakręciła serial.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas