Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.02.2017 04:14 Publikacja: 23.12.2012 12:16
Foto: ROL
To ostatnia „Weekendowa..." w tym roku. To dobra okazja, by zastanowić na tym, co nam przyniósł rok 2012 i co może przynieść rok 2013. Ostatnie 12 miesięcy, to w wydawałoby się spore zmiany cen i nastrojów rynkowych. Indeks rósł z okolic 2100 pkt. do 2400 pkt., by później spaść do 2000 pkt., a kończy rok w okolicy 2600 pkt. Co ciekawe wszystko to odbywało się przy gasnącej średniej dziennej zmienności. Średnia zmienność liczona wskaźnikiem ATR z 14 sesji na początku roku wynosiła 44 pkt. Przypomnę, że wtedy indeks znajdował się między 2100, a 2200 pkt. Do marca wskaźnik spadał do poziomu ok. 30 pkt., a do końca maja wzrósł do 44 pkt. Ta zmienność majowa notowana była, gdy indeks zbliżał się do poziomu 2000 pkt. Wiele wtedy sesji kończyło się zmianą indeksu WIG20 o ponad 2 proc. Od początku czerwca do końca listopada (dokładnie przez pół roku) zmienność słabła, by ostatniego dnia listopada osiągnąć wartość ok. 24 pkt. Wtedy indeks znajdował się na poziomie 2400 pkt., a więc zbliżał się do poziomu oporu. Łatwo obliczyć, że względna zmienność wynosiła ok. 1 proc. Obecnie, gdy indeks jest 200 pkt. wyżej, a opór został pokonany, średnia dzienna zmienność wynosi 27 pkt., a więc nadal jest niewiele większa od 1 proc. Zauważmy, że mamy za sobą pół roku wzrostów, których skala zbliżyła się do 30 proc. Można więc podsumować, że wzrost cen został wykonany po cichu. To potwierdza jedną z zasad rynku, że tendencja, której tempo nie jest zbyt szybkie ma szansę na utrzymywanie się przez dłuższy czas. Tendencja dynamiczna szybko gaśnie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas