Czwartek był na rynkach towarowych kolejnym dniem przewagi strony podażowej. Notowania indeksu CRB spadły o 1,09% do poziomu 212,64 pkt. Chociaż cena ropy naftowej – najważniejszego składnika tego surowcowego indeksu – wzrosła, to w dół pociągnęły go spadki na rynkach metali oraz niektórych zbóż i soft commodities.
Przecena metali szlachetnych
Z pewnością najciekawiej było wczoraj na rynkach metali szlachetnych, na których wyraźnie dominował kolor czerwony. Liderem spadków było srebro, które potaniało o prawie 6%. Platyna i pallad potaniały o 2,6%, natomiast złoto zostało przecenione o 2%. To właśnie żółty kruszec wczoraj wzbudzał największe zainteresowanie – reszta metali szlachetnych w zasadzie została przeceniona ze względu na swoją korelację ze złotem.
Przyczyn wczorajszej dynamicznej przeceny złota było kilka. Po pierwsze, spadek cen złota był uzasadniony z punktu widzenia analizy technicznej. Notowania tego kruszcu nie zdołały wybić się ponad psychologiczną barierę na poziomie 1300 USD za uncję – po tej nieudanej próbie skierowały się więc w dół, odreagowując wcześniejsze wzrosty. Wczorajsza zniżka zatrzymała się na ważnym poziomie wsparcia w okolicach 1255 USD za uncję.
Po drugie, spadkom cen złota sprzyjały negatywne prognozy Goldman Sachs dotyczące tego metalu – bank ten poinformował, że spodziewa się spadku cen złota w 2015 r. Po trzecie, wczoraj pojawiły się dobre dane z amerykańskiego rynku pracy – liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła w USA do najniższego poziomu od 2000 roku. Te informacje wzbudzają w inwestorach większy apetyt na ryzyko, jednocześnie sprawiając, że złoto jako „bezpieczna przystań" staje się mniej atrakcyjne. Pozytywny obraz sytuacji w gospodarce Stanów Zjednoczonych przedstawiany jest zresztą także przez amerykański Komitet Otwartego Rynku, który wciąż prezentuje zamiar podniesienia stóp procentowych w USA już w połowie tego roku. O tym, czy w obecnej sytuacji w globalnej gospodarce jest to uzasadnione, można byłoby debatować, jednak póki co wydźwięk danych z USA jest pozytywny.
Większa zmienność srebra
O ile notowania złota przecenione zostały o 2%, to cena srebra zniżkowała o prawie 6%. Z czego wynika tak wyraźna przecena właśnie srebra?