Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Krawczyński, analityk, TFI PZU
Zgodnie z nim stany magazynowe pszenicy w USA wzrosły o 6,3 proc. r./r., kukurydzy o 11 proc. r./r., a soi aż o 34 proc. r./r. Perspektywy tegorocznych plonów również nie wyglądają zbyt optymistycznie – tym samym utrzymująca się od początku roku presja podażowa zostanie utrzymana.
Niezależnie od tego do inwestorów dotarła informacja, że amerykańska Commodities and Futures Trade Commission (CFTC) – czyli organ nadzorujący funkcjonowanie rynku towarowego i terminowego w USA – zdecydowała się wystąpić z powództwem cywilnym przeciwko koncernowi Kraft Foods. Gigant spożywczy, wraz ze spółką zależną, miał w grudniu 2011 roku sztucznie doprowadzić do rozszerzenia „spreadu" pomiędzy kursem kontraktów terminowych a ceną na rynku kasowym, w wyniku czego Kraft Foods zarobił 5 mln dol. Dodatkowo firma przekroczyła dopuszczalny limit otwartych kontraktów terminowych (600 szt.) o ponad 2100.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Za każdym kolejnym podejściem rośnie prawdopodobieństwo wybicia oporu, więc może tym razem się uda.
Nowe prognozy analityków NBP nie pozostawiły RPP wyboru. Projekcja obniżyła ścieżkę centralną dla tegorocznej inflacji o 1 pkt proc.
Najbliższej obniżki stóp możemy się spodziewać dopiero we wrześniu. Wtedy RPP nie będzie miała większego wyboru.
Na rynku obligacji wydarzeniem wczorajszej sesji było opublikowanie planu przetargu na lipiec, ale i cały trzeci kwartał.
Tańszy pieniądz jest pożądany przez stronę rządową, bo będzie wspierać gospodarkę i nastroje. Opozycja szuka dźwigni po drugiej stronie.
Poniedziałkowa sesja była pierwszą, podczas której rynki finansowe miały możliwość zareagowania na to, co wydarzyło się w weekend.