Zgodnie z nim stany magazynowe pszenicy w USA wzrosły o 6,3 proc. r./r., kukurydzy o 11 proc. r./r., a soi aż o 34 proc. r./r. Perspektywy tegorocznych plonów również nie wyglądają zbyt optymistycznie – tym samym utrzymująca się od początku roku presja podażowa zostanie utrzymana.
Niezależnie od tego do inwestorów dotarła informacja, że amerykańska Commodities and Futures Trade Commission (CFTC) – czyli organ nadzorujący funkcjonowanie rynku towarowego i terminowego w USA – zdecydowała się wystąpić z powództwem cywilnym przeciwko koncernowi Kraft Foods. Gigant spożywczy, wraz ze spółką zależną, miał w grudniu 2011 roku sztucznie doprowadzić do rozszerzenia „spreadu" pomiędzy kursem kontraktów terminowych a ceną na rynku kasowym, w wyniku czego Kraft Foods zarobił 5 mln dol. Dodatkowo firma przekroczyła dopuszczalny limit otwartych kontraktów terminowych (600 szt.) o ponad 2100.
Wiadomość ta pojawiła się w momencie, gdy na Wall Street głośno spekuluje się o możliwym przejęciu za kwotę 40 mld dol. Kraft Foods przez 3G (brazylijski fundusz private equity). Wcześniej 3G połączył siły ze znanym inwestorem giełdowym Warrenem Buffettem, by nabyć udziały w innym amerykańskim gigancie spożywczym – Heinz Co. W konsekwencji mogłoby dojść do fuzji Kraft Foods z Heinz Co.