Notowania ropy naftowej WTI tkwią w spadkowej serii już od tygodnia. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych nie zdołała utrzymać się powyżej ważnego psychologicznego poziomu 50 USD za baryłkę i obecnie porusza się już w okolicach 47,40-47,50 USD za baryłkę.
Wczoraj strona popytowa pokazała więcej siły w pierwszej połowie sesji, jednak starania kupujących zostały stłumione po informacjach dotyczących zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament Energii (DoE) pokazał bowiem w swoim cyklicznym środowym raporcie, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 933 tysiące baryłek. Zniżka ta była mniejsza od oczekiwań, które zakładały spadek zapasów o 2,3 mln baryłek – i to właśnie dlatego tuż po publikacji raportu notowania ropy WTI skierowały się w dół. Jednocześnie, inwestorzy wydali się zignorować wcześniejszy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw, który pokazał wręcz wzrost zapasów ropy w USA w minionym tygodniu. Raport DoE bazuje jednak na większej ilości danych, przez co traktowany jest za bardziej wiarygodny wskaźnik.
Rozczarowanie danymi dotyczącymi zapasów ropy naftowej w USA zepchnęło notowania tego surowca poniżej wsparcia na poziomie 47,70 USD za baryłkę. Dodatkowym wsparciem dla sprzedających jest więc sprzyjająca im sytuacja techniczna – a także obawy dotyczące Brexitu.
Cena złota przy tegorocznych maksimach.
Notowania złota kontynuują dynamiczny ruch wzrostowy. Cena tego surowca dzisiaj rano przekroczyła ważną psychologiczną barierę na poziomie 1300 USD za uncję. To już drugie w tym roku naruszenie tego ważnego poziomu oporu. Pierwsze miało miejsce na początku maja i doprowadziło notowania złota w okolice 1305,60 USD za uncję. Obecnie to właśnie to lokalne maksimum stanowi najważniejszy i najbliższy poziom oporu.
Wzrost notowań złota w ostatnim czasie to ewidentnie efekt obaw o Brexit. Jednak wczoraj kupującym na rynku tego kruszcu dodatkowo sprzyjała ostrożna postawa amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie podnoszenia stóp procentowych. Wczoraj, zgodnie z oczekiwaniami, stopy zostały pozostawione przez FOMC na niezmienionym poziomie, jednak inwestorzy zwrócili uwagę przede wszystkim na milczenie Fedu w sprawie ewentualnych kolejnych podwyżek stóp. To sugeruje, że na taką decyzję ze strony FOMC być może poczekamy jeszcze długo. A takie wnioski sprzyjają osłabieniu amerykańskiego dolara i wzrostowi notowań złota.