Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI wczoraj wzrosły i po raz kolejny dotarły do technicznej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę. Poziom ten na początku bieżącego tygodnia stanowi istotną barierę dla kupujących – dzisiaj rano cena ropy WTI delikatnie osuwa się na południe.
Dzisiejszy ruch można uznać za czysto techniczny. Z fundamentalnego punktu widzenia, ostatnie informacje albo były neutralne, albo delikatnie sprzyjały kupującym. Opublikowane wczoraj sondaże pokazały niewielkie prawdopodobieństwo Brexitu, co sprzyja większemu apetytowi inwestorów na ryzyko. Dodatkowo, pojawiły się informacje o zmniejszonym eksporcie ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej – te jednak można uznać za neutralne, ponieważ produkcja tego surowca w Arabii Saudyjskiej wzrosła, a zmniejszony eksport to raczej rezultat walki eksporterów tego surowca o swój udział w rynku.
Najbliższe godziny na rynku ropy naftowej mogą cechować się niewielką zmiennością cen ropy naftowej – dopiero pojawienie się kolejnych danych lub sondaży może pchnąć notowania tego surowca wyraźniej w którąś stronę.
Duża zmienność cen kakao.
Ostatni miesiąc na rynku kakao upłynął pod znakiem wzrostów. Notowania tego surowca pięły się w górę, przekraczając poziom 3000 USD za tonę i od kilku dni poruszają się w nerwowej konsolidacji w okolicach 3050-3120 USD za tonę. Zmienność cen kakao w ubiegłym tygodniu była wyjątkowo duża – podczas czwartkowej sesji cena tego surowca zeszła nawet na chwilę poniżej bariery 3000 USD za uncję, by szybko powrócić ponad ten poziom.
Ostatnie wzrosty cen kakao oraz obserwowana obecnie duża zmienność notowań tego surowca to efekt niepewności dotyczącej sytuacji pogodowej w Afryce Zachodniej oraz jej wpływu na podaż kakao. Ostatnie miesiące w tym kluczowym regionie były wyjątkowo suche, a brak deszczu negatywnie przełożył się na produkcję kakao m.in. na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz w Ghanie. Obecnie pogoda się zmienia i nad Afryką Zachodnią pojawiły się obfite deszcze – ale jeszcze nie wiadomo, czy poprawi to sytuację, ponieważ rolnicy zaczęli się obawiać powodzi oraz chorób drzewek kakaowych.