Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.09.2016 06:00 Publikacja: 28.09.2016 06:00
Dr Mirosław Kachniewski, prezes Zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: Archiwum
Jeszcze gorzej sprawy się mają w spółce, gdzie tych interesów i powiązań jest więcej. A już najgorzej sytuacja wygląda w spółce giełdowej, która najważniejsze powiązania i interesy musi ujawniać publicznie.
Ten wymuszony ekshibicjonizm biznesowy ma swoje realne koszty. Jednym z nich jest narażenie spółki na różnego rodzaju podchody mające na celu realizację mniej lub bardziej uzasadnionych roszczeń. Podchody te prowadzone są w najmniej dogodnych dla spółki momentach, które – z uwagi na wymogi przejrzystości informacyjnej – są publicznie znane. Dlatego notowana spółka narażona jest na szantaż korporacyjny przez całe swoje giełdowe życie, a nawet dłużej. Biorąc pod uwagę, że jednym z najtrudniejszych momentów dla emitenta jest pierwsza publiczna oferta jego akcji, to dość często dochodziło do szantażu jeszcze przed narodzinami spółki giełdowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas