Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.09.2016 06:00 Publikacja: 28.09.2016 06:00
Prof. Marek Wierzbowski, Partner Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni
Foto: Archiwum
Utrata kontroli nad spółką giełdową może nastąpić drogą tzw. hostile takover, co zwykle oznacza przejęcie kontrolnego pakietu akcji, wbrew woli zarządu, a często inwestorów dotychczas kontrolujących spółkę. Mimo groźnej nazwy modelowe wrogie przejęcie może być w gruncie rzeczy korzystne dla spółki (uzyska silnego inwestora) i dotychczasowych akcjonariuszy, którzy zbędą akcje po cenie zwykle wyższej niż rynkowa. Ze względu na liczne regulacje temu przeciwdziałające – wprowadzone po próbie przejęcia BIG Banku przez Deutsche Bank – klasyczne hostile takovers w Polsce praktycznie prawie nie mają miejsca.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas