Marek Wierzbowski

Układ z „warzywniaka”

Układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia kary jest nowym rozwiązaniem wprowadzonym do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Inwestor, klient, konsument…

Przez długie lata polskie przepisy dotyczące rynku kapitałowego nie posługiwały się terminem konsument. Nie było on też używany w piśmiennictwie i orzecznictwie dotyczącym tej dziedziny. Natomiast mówiono o inwestorze lub kliencie. Również cześć ustawodawstwa unijnego, np. rozporządzenie MAR, nie posługiwała się terminem konsument.

Towarzyska wymiana doświadczeń

W ostatnim czasie odbyły się trzy wielkie konferencje poświęcone rynkowi kapitałowemu.

Skrótowo o projektowanych zmianach ustawy o funduszach inwestycyjnych

Odnosząc się do nowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, zwracamy uwagę na cztery obszary projektowanych przepisów dotyczących ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

Skrótowo o projektowanych zmianach ustawy o obligacjach

Przyjrzyjmy się nowej wersji „Projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku”.

Bukowina po raz dwudziesty trzeci

Z rozmów kuluarowych wynika, że tegoroczna konferencja Izby Domów Maklerskich budzi duże zainteresowanie, nie tylko w środowisku domów maklerskich, ale także spółek giełdowych, inwestorów itd.

Uwaga na ważny projekt nowelizacji ustaw dotyczących rynku kapitałowego

Pod koniec 2022 r. na stronach internetowych RCL ukazała się nowa wersja projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku.

Kredytobiorcy kontra banki

Narasta liczba pozwów złożonych przez kredytobiorców przeciwko bankom, podobnie jak liczba spraw przegranych przez banki.

Wstrzemięźliwy rynek

Ostatnie miesiące nie należą do łatwych dla polskiego rynku kapitałowego. W sytuacji wojny u naszego sąsiada wstrzemięźliwość inwestorów jest zrozumiała – niechętnie inwestuje się w krajach bliskich państwom frontowym.

Jak daleko może sięgać ochrona konsumenta kosztem instytucji finansowych

Obserwując procesy z frankowiczami, widać dalsze stopniowe przechylanie się orzecznictwa na niekorzyść banków.