Już od dziesięcioleci sztuczna inteligencja (SI) i odnawialne źródła energii są na fali wznoszącej, ale ich rozwój nabrał tempa szczególnie w ostatnich latach. Uruchomiony pod koniec 2022 r. ChatGPT zgromadził najszybciej w historii rosnącą bazę użytkowników spośród wszystkich konsumenckich aplikacji internetowych i uświadomił światu, jak szybko rozwija się generatywna sztuczna inteligencja.
Dzięki rekordowym inwestycjom i wdrażanym przez rządy na całym świecie programom wsparcia proces przechodzenia na czystą energię przyspieszył, a konkurencja w zakresie czystych technologii się zaostrza. Szybkie postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz czystej energii zachodzą na tle najgwałtowniejszych od czasów zimnej wojny turbulencji geopolitycznych, napędzanych wzmagającą się rywalizacją pomiędzy USA i Chinami, wojnami w Europie i na Bliskim Wschodzie oraz rekonfiguracją globalnych sojuszy.
Inwestorzy mają coraz większą świadomość, że w nadchodzących latach to sztuczna inteligencja, czysta energia i geopolityka mogą kształtować globalną gospodarkę. Natomiast z mniejszym rozumieniem spotyka się to, jak głęboko są one ze sobą powiązane.
Co łączy sztuczną inteligencję, transformację energetyczną i geopolitykę
Przetwarzanie zapytania przez ChatGPT jest średnio o wiele bardziej energochłonne niż wyszukiwanie w Google. Biorąc pod uwagę, że wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji będzie w nadchodzących latach nadal rosło, sam ten fakt przyczyni się do 2030 r. do 160-proc. wzrostu zapotrzebowania na energię ze strony centrów danych przetwarzających cały powiązany ruch w sieci. Z perspektywy zrównoważonego rozwoju należałoby mieć nadzieję, że to zwiększone zapotrzebowanie zostanie zaspokojone czystą, odnawialną energią. Aby tak się stało, sieci elektroenergetyczne będą musiały zostać zmodernizowane tak, aby umożliwić import i eksport czystej energii. Zakłady energetyczne będą musiały znaleźć sposoby na zdecydowane zwiększenie swojej odnawialnej mocy wyjściowej i zapewnienie stałych dostaw. Niezbędny będzie rozwój nowych technologii wspomagających, takich jak akumulatory o dużej pojemności. Tymczasem konflikty zbrojne będą nadal wpływać na zmiany cen energii i podsycać obawy dotyczące ciągłości dostaw.
Wzajemne oddziaływanie tych sił może przebiegać na różne sposoby: sztuczna inteligencja może nadwerężać systemy energetyczne, ale może również pomóc wprowadzić rozwiązania, które zwiększą wydajność centrów danych i sieci przesyłowych; gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię może przyspieszyć proces przechodzenia na źródła odnawialne lub może doprowadzić, w krótkim okresie, do zwiększenia wykorzystania przez zakłady energetyczne łatwo dostępnych paliw kopalnych. Tego rodzaju kluczowe pytania pojawiają się wszędzie tam, gdzie SI, energia i geopolityka się przecinają. Dla inwestorów wyzwaniem jest zrozumienie tych współzależności i przewidzenie ich skutków inwestycyjnych. Inwestorzy, którzy pozostaną w swoich ograniczonych niszach inwestycyjnych, skupieni na jednym temacie, będą przegapiać okazje i nie doceniać ryzyka.