Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w tym tygodniu stopy NBP z 3 proc. do 2,75 proc. Jest to najniższy poziom w historii. Dlatego oprocentowanie lokat jeszcze w tym miesiącu może spaść o ok. 0,25 pkt proc. Średnie odsetki od rocznych depozytów bankowych (na 5 tys. zł), zakładanych w drugiej połowie maja wynosiły już tylko 3 proc. – wynika z danych porównywarki finansowej Comperia.pl. Ale część instytucji finansowych oferuje lokaty w pakiecie z funduszami inwestycyjnymi, których oprocentowanie jest nawet o 2–4 proc. wyższe niż rynkowe stawki.
Ten „tandem" polega na tym, że klient połowę (lub mniej) środków wpłaca na lokatę, a pozostałą część do funduszu. Banki ustalają również minimalną kwotę wpłaty do takiego produktu, która wynosi kilka tysięcy złotych. Dlatego osoba, która w danym momencie dysponuje mniejszą sumą pieniędzy, a zamierza rozdzielić środki między lokatą i funduszem, może osobno zainwestować w te produkty. Minimalna wpłata do funduszu zazwyczaj wynosi 100 zł, a na lokatę – 500 zł. I takie rozwiązanie często jest korzystniejsze, ponieważ to klient decyduje, w którym banku zdeponuje środki i w jakim TFI kupi fundusz.
Warto pamiętać, że jednostki funduszy można dostać u niektórych dystrybutorów bez opłat manipulacyjnych. Prowizji od nabycia jednostek nie zapłacimy, jeśli kupimy je przez Internet bezpośrednio w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych (wiele TFI już to umożliwia, jak m.in. ING TFI, Skarbiec TFI, TFI PZU) oraz w nielicznych instytucjach finansowych, jak m.in.: mBank, Multibank czy DM BOŚ.
Jak ocenić produkt
Banki oferują wysoko oprocentowaną lokatę najczęściej z kilkoma wybranymi funduszami. Z reguły są to rozwiązania z dużym udziałem akcji, a więc o podwyższonym ryzyku. Ale niektóre banki łącznie z lokatą proponują również bezpieczne fundusze (m.in. BGŻ Optima, ING czy PKO BP).
Oferowane z lokatą fundusze często są zarządzane przez TFI, które wywodzi się z tej samej grupy kapitałowej co dany bank. Dlatego w niektórych przypadkach wadą takiego produktu może być zbyt mała liczba funduszy, w które można zainwestować. A jak zalecają eksperci, przy wyborze lokaty z funduszem klient nie powinien się kierować wysokim oprocentowaniem krótkoterminowych depozytów, ale przede wszystkim powinien zwrócić uwagę na jakość funduszu, który musi być dopasowany do czasu oszczędzania i profilu ryzyka danej osoby.