Opcyjność uprawnia do wykorzystania możliwości zamiany warrantu na instrument bazowy po wcześniej ustalonej cenie. Termin zamiany warrantu na instrument bazowy jest odsunięty w czasie od momentu emisji, co oznacza, że transakcja ta stanowi swoisty zakład o wzrost czy spadek ceny instrumentu bazowego. Posiadanie warrantu pozwalającego sprzedać akcję po wcześniej ustalonej cenie to ubezpieczenie portfela akcji.
Część wartości portfela akcyjnego utraconego wskutek spadku notowań zostanie wyrównana dzięki wzrostowi wartości warrantu. Za posiadanie takiej możliwości inwestor płaci cenę nabycia warrantu. W podobny sposób nabywca warrantu pozwalającego na kupno akcji po wcześniej ustalonej cenie kupuje ubezpieczenie, gwarantujące zysk przy wzroście ceny akcji, bez straty w przypadku spadku notowań instrumentu bazowego. Warrant nie jest jednak zwykłą opcją finansową kupna lub sprzedaży i wyróżnia się na wiele sposobów. Posiada on emitenta i może być handlowany.
Opcje najczęściej są sprzedawane w transakcjach pozarynkowych. Czas trwania warrantu jest kilkuletni, opcje finansowe najczęściej są wystawiane na okres do jednego roku. W konstrukcji instrumentu zastosowany jest mnożnik, co jest elementem wspólnym większości instrumentów pochodnych. Mnożnik, potocznie nazywany dźwignią lub lewarem, jest używany do przemnożenia zrealizowanej różnicy pomiędzy ceną wykonania a bieżąca ceną instrumentu bazowego.
Jerzy Nikorowski, analityk BM BNP Parbias Bank Polska
Rozpoczynamy akcję: „Szkoła giełdowa". Inwestorze! Masz pytania dotyczące inwestycji? Przyślij je nam na poniższy adres, a my zadamy je giełdowym ekspertom: [email protected]