W poprzednim odcinku „Profesjonalnego inwestora" przybliżyliśmy budowę i metody wykorzystania indeksu kanałowego CCI. Był to już czwarty omawiany przez nas wskaźnik w ramach trwającego cyklu. Dziś przyszedł czas na kolejny, popularny indykator – MACD. Pokażemy, jak obliczane są jego wartości i jakie sygnały transakcyjne można za jego pomocą uzyskać. Ponadto zaprezentujemy wyniki testów jego skuteczności dla indeksu WIG.
Podstawowe sygnały
Wskaźnik MACD został opracowany w 1979 r. przez Geralda Appela. Indykator ten stanowi specyficzną kombinację wykładniczych średnich kroczących, które omawialiśmy w pierwszym odcinku tego cyklu. Szczegóły dotyczące jego budowy są opisane w ramce.
MACD najczęściej obrazowany jest w postaci dwóch linii. Pierwsza to właściwy MACD, a druga to linia sygnału. Na wykresie obok pierwsza jest linią ciągłą, a druga przerywaną. Warto zauważyć, że obie linie mają tendencje do oscylowania wokół linii zero, ale odchylenia mają raczej nieograniczony zasięg. Podstawowe sygnały transakcyjne, jakie można uzyskać za pomocą tego wskaźnika, to przecięcia obu linii. I tak, gdy MACD przecina od dołu linię sygnału, jest to sygnał do zajęcia pozycji długiej (kupno). Przecięcie w przeciwnym kierunku stanowi z kolei wskazanie do otwarcia krótkiej pozycji (sprzedaż). Często zdarza się, że internetowe programy do analizy technicznej z automatu pokazują strzałki (zielona – kupno, czerwona – sprzedaż), gdy dojdzie do takich skrzyżowań. Ostrzegamy jednak, by nie stosować się do tych wskazań bezkrytycznie. O ile w silnych trendach wzrostowych lub spadkowych wiele sygnałów będzie trafnych, o tyle podczas konsolidacji MACD będzie nas „oszukiwał". Na szczęście istnieją metody, by poprawić skuteczność wskaźnika.
Szukanie potwierdzenia
Pierwszą metodą uwiarygodnienia podstawowych sygnałów MACD jest potraktowanie tego wskaźnika jak oscylatora. W tym celu należy wyznaczyć dla niego strefy wyprzedania i wykupienia. Jak już wspominaliśmy, zasięg jego zmian jest nieograniczony, więc dla każdego instrumentu należy dokonywać indywidualnego doboru strefy. Przykładowo dla WIG za strefę wykupienia można uznać wartości powyżej +500, a za strefę wyprzedania wartości poniżej –500. Jeśli w pierwszej strefie linia sygnalna spadnie poniżej MACD, mamy silny sygnał sprzedaży. A jeśli do przecięcia w przeciwnym kierunku dojdzie w strefie wyprzedania, będzie to silne wskazanie kupna.
Drugim sposobem uwiarygodnienia wskaźnika jest wyprowadzenie linii trendu MACD, czyli połączenie lokalnych dołków wskaźnika (trend wzrostowy) lub lokalnych szczytów (trend spadkowy). Przełamanie takiej linii będzie wstępnym ostrzeżeniem przed poważniejszym ruchem rynku. Jeśli zostanie potwierdzone przecięciem linii MACD, również otrzymujemy bardziej wartościowy sygnał.