Krok po kroku digitalizacji w HR: co, kiedy i gdzie?
Wszystko zaczęło się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, wraz z pojawieniem się pierwszych baz danych i oprogramowań do zarządzania przedsiębiorstwem. Już wtedy do formy elektronicznej zaczęto przenosić informacje o pracownikach i ich wynagrodzeniach, rezygnując tym samym z papierowych archiwów i rejestrów. Zapoczątkowało to rozwój transakcyjnych systemów kadrowo-płacowych. Od tej pory działały one samodzielnie lub jako część systemu planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP – Enterprise Resource Planning). Systemy te były instalowane na firmowych serwerach lub komputerach stacjonarnych, a jedynymi użytkownikami byli zwykle specjaliści zajmujący się w przedsiębiorstwach sprawami kadrowymi.
W latach 90. i na początku XXI wieku firmy zaczęły dostrzegać potrzebę zintegrowanego zarządzania zasobami ludzkimi, nazywanymi też często kapitałem ludzkim lub talentami. Popyt szybko stworzył sobie podaż – w odpowiedzi na nowe wymagania dostawcy oprogramowania poszerzyli zakres działania systemów i modułów kadrowych o funkcje wspierające rekrutacje, szkolenia czy zarządzanie wydajnością. Nadal były to jednak systemy transakcyjne, pozostające narzędziem pracy głównie dla specjalistów HR.
Około 2010 r., wraz z rozwojem i popularyzacją chmury obliczeniowej (tzw. cloud computing) oraz rosnącym wykorzystaniem internetu w biznesie, procesy HR zaczęto przenosić na serwery w „chmurze". Od tej pory stary rdzeń systemów rejestrujących w bazach danych zdarzenia kadrowe był sukcesywnie zastępowany systemami przepływu procesów HR i budowania zaangażowania pracowników. Pracownicy i menedżerowie zostali włączeni do cyklów kadrowych. Dzięki temu uzyskiwali szybki, wygodny i bezpośredni dostęp do danych i informacji związanych z ich pracą i rozwojem. Tym samym specjaliści HR zostali uwolnieni od zadań administracyjnych, związanych z wprowadzaniem i analizą danych oraz przepływem zadań w procesach HR.
Dziś trendy w cyfryzacji HR zmierzają w kierunku tzw. systemów produktywności, dedykowanych dla zespołów i sieci. W odróżnieniu od obecnie wykorzystywanych narzędzi skoncentrowanych na pracowniku ich głównym zadaniem będzie ułatwienie wykonywania pracy zespołowej w sposób efektywny i zorganizowany.
Im prościej, tym skuteczniej – korzyści z cyfryzacji procesów HR
Wykorzystanie nowoczesnego systemu HR ma dzisiaj ogromy wpływ na efektywność biznesową przedsiębiorstwa. Cyfryzacja procesów HR to szansa na wzrost zaangażowania i skuteczności pracowników, oraz wartości spółki. A wszystko zgodnie z założeniem: im prościej, tym skuteczniej.