Powyższe dotyczy pracowników zatrudnionych po dniu 31 grudnia 2018 roku, natomiast sytuacja pracowników zatrudnionych przed 1 stycznia 2019 roku została uregulowana odrębnie. Odnośnie do pracowników zatrudnionych po 31 grudnia 1998 roku, a przed 1 stycznia 2019 roku, nadal będzie obowiązywał obowiązek przechowywania dokumentacji przez okres 50 lat od dnia zakończenia stosunku pracy, ale pracodawcy będą mogli skrócić ten okres do 10 lat, jeśli złożą do ZUS raport informacyjny zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych. W przypadku pracowników zatrudnionych przed dniem 1 stycznia 1999 roku pracodawcy nie będą mieli możliwości skrócenia okresu przechowywania akt. Tak jak dotychczas ich dokumentacja pracownicza i akta osobowe będą musiały być przechowywane przez okres 50 lat.
Ponadto, wprowadza się jako zasadę bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia. Obecnie kodeks pracy przewiduje wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych pracownika. Inny sposób wypłaty wynagrodzenia jest dopuszczalny, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy albo pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie. Od 1 stycznia 2019 roku wypłata wynagrodzenia będzie dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złoży w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Jakie są spodziewane skutki dla spółek giełdowych, które wynikną z tych zmian?
Spółki giełdowe, podobnie jak inni pracodawcy, będą musiały wypełnić obowiązki określone w nowych przepisach, aby móc stosować monitoring w miejscu pracy. Przed wszystkim należy tu wymienić obowiązek poinformowania pracowników o wprowadzeniu monitoringu na co najmniej dwa tygodnie przed uruchomieniem monitoringu. Dodatkowo, w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a w przypadku pracodawców, którzy nie są objęci układem zbiorowym pracy lub nie są obowiązani do ustalenia regulaminu pracy – w obwieszczeniu, podmioty, które zamierzają stosować monitoring, powinny zawrzeć odpowiednie zapisy o monitoringu określające cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu. Ponadto, przed zastosowaniem monitoringu spółki powinny pamiętać o obowiązku wynikającym z art. 35 RODO, który nakazuje, aby przed rozpoczęciem przetwarzania danych administrator dokonał oceny skutków planowanych operacji przetwarzania dla ochrony danych osobowych, jeżeli dany rodzaj przetwarzania z dużym prawdopodobieństwem może spowodować wysokie ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych.
Elektronizacja dokumentacji pracowniczej będzie się wiązać z nowymi obowiązkami po stronie pracodawcy.
Niezależnie od dodatkowych obowiązków pracodawców, nowe przepisy należy ocenić pozytywnie. Dotyczy to zwłaszcza elektronizacji dokumentacji pracowniczej i skrócenia okresu jej przechowywania, które przede wszystkim pozwolą na redukcję kosztów przechowywania dokumentacji i skrócenie czasu przeszukiwania akt.