Jak można podsumować pierwsze miesiące funkcjonowania dobrowolnego MPP w Polsce?
Ze statystyk Ministerstwa Finansów wynika, że już 25 proc. wszystkich podatników VAT zetknęło się z mechanizmem podzielonej płatności. Gwoli sprawiedliwości należy jednak zauważyć, że ponad połowa tej liczby to tzw. podatnicy korzystający pasywnie, czyli mówiąc wprost – podmioty, którym kontrahenci zapłacili należność w module split payment, powodując odłożenie pewnej kwoty na rachunku VAT. Takich podatników, którzy rzeczywiście skorzystali z mechanizmu, jest z kolei 12 proc. Większość z nich wskazuje w badaniach na dość prostą motywację – płacą w split payment dlatego, że ktoś inny zrealizował płatność na ich rzecz w taki sam sposób.
Podobne wnioski płyną z badań prowadzonych w sektorze MŚP oraz naszych codziennych obserwacji. Bardzo istotny odsetek podatników na pytanie o stosowanie split payment odpowiada, iż nie planuje korzystania z mechanizmu, aczkolwiek ta sytuacja może się zmienić w przypadku otrzymywania płatności w taki sposób, co będzie powodować ograniczone możliwości korzystania ze środków zgromadzonych na rachunku VAT.
Jednak nawet jeśli wskazane liczby nie rzucają na kolana i split payment nie stał się jeszcze systemem powszechnym, to warto zauważyć, iż liczba podatników z niego korzystających systematycznie wzrasta, zgodnie z założonym przez Ministerstwo Finansów efektem kuli śnieżnej.
Spoglądając na statystyki stosowania split payment z perspektywy ilości realizowanych w ten sposób transakcji, należy wspomnieć, iż po pierwszych dwóch miesiącach stosowania split payment rozliczono w ten sposób 2,4 mln transakcji, co stanowi 1,5 proc. wszystkich transakcji zrealizowanych przez podatników VAT (Ministerstwo Finansów zakładało w tym zakresie cel na poziomie 2 proc.). Wartość tych transakcji sięgnęła jednak 40 mld PLN, co stanowiło 5 proc. ogólnej wartości transakcji między podatnikami i przewyższyło oczekiwania Ministerstwa Finansów (plan zakładał 3 proc.).