Do tak postawionego pytania trzeba odnieść się kompleksowo, nie tylko w aspekcie zakresu. Członkowie władz odpowiadają wobec spółki za wszystkie podejmowane decyzje, a co za tym idzie, także za ewentualne szkody, które mogą wydarzyć się w trakcie pełnienia przez nich obowiązków. Źródeł odpowiedzialności i związanych z tym ryzyk jest wiele, kodeks spółek handlowych, kodeks cywilny, ustawa o ofercie publicznej, prawo upadłościowe. Istotnym źródłem odpowiedzialności jest także kodeks pracy. Menedżerowie odpowiadają również za szkody, które wyrządzą osobom trzecim w związku z pełnieniem swoich funkcji. Ryzyka materializują się w postaci kary lub grzywny nałożonej na spółkę lub innej szkody finansowej wyrządzonej w zarządzanej organizacji. Odpowiedzią na ubezpieczenie tych ryzyk i praktycznie jedynym materialnym zabezpieczeniem członków władz spółki w obszarze roszczeń związanych z funkcjami zarządczymi i nadzorczymi jest polisa ubezpieczenia odpowiedzialności członków władz spółek kapitałowych, potocznie zwana D&O (ang. Directors and Officers Liability Insurance). Polisa D&O obejmuje swoim zakresem wszystkie wymienione ryzyka, a także ryzyka nowe, które mogą pojawić się w trakcie pełnienia funkcji zarządczych i nadzorczych, działa na zasadzie „all risks". Taka konstrukcja oznacza, że ubezpieczyciel odpowiada za wszystkie szkody, z wyjątkiem tych, które zostały wyłączone w treści umowy.
Zakres ochrony D&O, tak jak obszar możliwych ryzyk, jest bardzo szeroki. Ubezpieczenie D&O daje możliwość zabezpieczenia w przypadku konieczności wypłaty odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej przez osobę zarządzającą spółce lub osobom trzecim. Zakres ubezpieczenia może objąć także odpowiedzialność członka władz spółki za zobowiązania podatkowe, związane z karami administracyjnymi bądź roszczeniami, które zostały skierowane przez udziałowców, jak również odpowiedzialność za zaniechane działania.
Zanim dojdzie do wypłaty konkretnych kwot odszkodowania, niezbędne jest uruchomienie świadczeń, które mają za zadanie wsparcie w obronie ubezpieczonego. Pokrycie kosztów: oceny zasadności danego roszczenia, obrony sądowej w procesie związanym z daną szkodą, a także związanych z oceną charakteru szkody. Sumując, ubezpieczyciel obejmuje ochroną świadczenia wspomagające, zwalniając tym samym ubezpieczonego z obowiązku bezpośredniego płacenia za usługi, m.in. prawników, doradców, ekspertów w danej branży, konsultantów public relations, psychologa. Warto również wspomnieć o rozszerzeniu zakresu o koszty zarządzania kryzysowego. Ta klauzula daje możliwość pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów działań w przypadku, gdy w firmie dochodzi do sytuacji zakłócającej równowagę lub nawet egzystencję przedsiębiorstwa.
Równolegle z zakresem ubezpieczenia należy przeanalizować katalog osób, które chcemy ubezpieczyć. Polisa D&O może objąć ochroną byłych, obecnych i przyszłych członków władz spółki zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentów, dyrektorów i menedżerów, a także innych pracowników spółki sprawujących funkcje zarządcze lub nadzorcze. Niezwykle istotnym elementem jest zabezpieczenie naszych bliskich, współmałżonków, spadkobierców i partnerów życiowych, którzy również mogą znaleźć się w katalogu ubezpieczonych. Ryzyko egzekucji z majątku wspólnego powinno być zabezpieczone w takim samym stopniu jak inne obszary stricte zarządcze i nadzorcze.
Zakres pokrycia wyrażony jest w tzw. klauzulach. Dotyczą one roszczeń skierowanych bezpośrednio do ubezpieczonego lub zwrotu spółce odszkodowania, które zapłaciła za daną osobę, tzw. regres. Poza zakresem podstawowym ochrona rozszerzana jest o klauzule dotyczące ochrony także dla spółki. W praktyce zakresy ubezpieczeń są zależne od zapisów i konstrukcji umowy u danego ubezpieczyciela i każdorazowo są szczegółowo analizowane i opracowywane.