Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.01.2025 11:09 Publikacja: 29.08.2024 06:00
System kaucyjny kraje nadbałtyckie i skandynawskie prowadzą już od dwóch dekad, butelkomaty są stałym elementem miast.
Foto: Fot. AdobeStock
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zacieśnia kontrolę nad rosnącym gronem operatorów systemu kaucyjnego. Licencję nadal ma tylko trzech operatorów, ale kolejni złożyli wnioski – łącznie rynek, oficjalnie i nieoficjalnie, spodziewa się już ośmiu graczy. Jak będą ze sobą współpracowali, tego nie wie nikt, przepisy bowiem zakładają jedynie, że operatorzy się porozumieją. W aktualnym projekcie nowelizacji ustawy wprowadzającej system kaucyjny, który właśnie przechodzi przez kolejne etapy procesu legislacyjnego w KPRM, nie przewidziano organizacji parasolowej, inaczej nazywanej „clearing house”.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aż dziewięć z ostatnich jedenastu sesji kurs zakończył wzrostami. W piątek ustanowił rekord. Po sesji spółka opublikowała szacunkowe wyniki. Spełniła oczekiwania inwestorów?
Po pierwszych słabych miesiącach na giełdzie, w 2025 r. kurs Żabki zaczął piąć się w górę. W styczniu zyskał już ponad 20 proc. Do średniej z rekomendacji brakuje mu jeszcze 30 proc.
Nawet o 9 proc. spadały w czwartek notowania handlowej Pepco Group. Pretekstem były wyniki kwartalne i zapowiedzi zarządu. Akcje tej firmy to jedna z najgorszych inwestycji na GPW w ostatnich latach.
Polski bohater jednego z raportów amerykańskiej wywiadowni skomentował jej zamknięcie. Czuje niedosyt. Wiemy co dzieje się w sprawie skierowanej przez menedżera odzieżowej spółki do prokuratury.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Akcje handlowej grupy zniżkują na początku czwartkowej sesji o blisko 3 proc. Firma zaprezentowała wyniki za I kwartał roku obrotowego 2025, zakończony 31 grudnia 2024 r.
Największa na GPW spółka handlu spożywczego to jedna z najsilniejszych pozycji na początku roku. Inwestorzy mają nadzieję, że najgorsze w konsumpcji jest już za nami.
Gospodarki europejskie mają w nadchodzących latach ponieść ogromne koszty „zielonej” transformacji. Dla Brukseli to priorytet, choć ani Ameryka Trumpa, ani Chiny, ani wiele innych krajów nie będzie przejmowało się swoimi emisjami CO2.
Przyszłość plastiku jest pełna pewnych zakrętów. W tym roku system kaucyjny, niebawem – rozszerzona odpowiedzialność producenta, nacisk na recyklat i walka z nadmiarem opakowań. Rynek musi stopniowo przygotowywać się do obostrzeń roku 2030.
Co do zasady giełdowe grupy o największym negatywnym oddziaływaniu na klimat zmniejszają swój ślad węglowy. W 2023 r. nie wszystkim to się jednak udało, głównie ze względu na wzrost produkcji. W 2024 r. było podobnie.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rusza do interwencji na rynku masła. Sprzeda w przetargu tysiąc ton mrożonego masła, żeby ustabilizować ceny przed świętami.
Spółka zakończyła badania due diligence firm z Litwy i Niemiec. Ostatecznie o ich nabyciu ma zdecydować do końca roku. Niezależnie od tego zarząd stawia na dalszy rozwój organiczny m.in. z wykorzystaniem flagowego produktu Sampol.
Największe spółki w Polsce, które odpowiadają za dużo emisji CO2, a jednocześnie zmagają się z problemem wysokich cen uprawnień do emisji, złożyły tzw. plany neutralności klimatycznej. Szczegółów jednak nie ujawniają, ale wskazują, że darmowa pula uprawnień może wpłynąć np. na niższe ceny ciepła dla odbiorców.
Spółka pomimo zmian dokonujących się w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych realizowaną strategię w tym segmencie uważa za skuteczną i niewymagającą istotnych korekt. To znajduje też odzwierciedlenie w jej planach inwestycyjnych.
Raportowaniem kwestii środowiskowych zajmujemy się na poważnie już od 12 lat. Zakończyliśmy właśnie siódmą edycję badania świadomości klimatycznej spółek giełdowych (CCA-Climate Crisis Awareness). Przed nami jednak olbrzymi skok – przejście od świadomości do odpowiedzialności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas