Polityka głośno zapukała do VRG

Andrzej Jaworski, b. poseł PiS, został prezesem modowo-jubilerskiej grupy. Jerzy Mazgaj, jej główny akcjonariusz, uważa, że ma to sens.

Publikacja: 15.07.2020 05:23

Jerzy Mazgaj (z lewej) deklaruje, że powołanie Andrzeja Jaworskiego, wieloletniego polityka i posła

Jerzy Mazgaj (z lewej) deklaruje, że powołanie Andrzeja Jaworskiego, wieloletniego polityka i posła (PiS), na prezesa to wzmocnienie dla VRG.

Foto: Archiwum, Małgorzata Pstrągowska

Archiwum

Nawet 2,27 zł, o około 11 proc. mniej niż w poniedziałek na zamknięciu giełdowej sesji, kosztowała akcja modowo-jubilerskiej grupy VRG we wtorek, gdy zamykaliśmy to wydanie. Mocna przecena spółki, której główny akcjonariusz to b. właściciel sieci sklepów spożywczych Alma Jerzy Mazgaj, nastąpiła po tym, jak rada nadzorcza wymieniła zarząd. Zwolniła z funkcji prezesa wieloletniego menedżera znanego w branży Michała Wójcika (ku jego zaskoczeniu), a stanowisko to powierzyła b. posłowi Prawa i Sprawiedliwości Andrzejowi Jaworskiemu. Zmiany nastąpiły także na innych stanowiskach w zarządzie.

Prezesa zgłosił fundusz

Według naszych rozmówców to efekt ostatniego walnego zgromadzenia, na którym Jerzy Mazgaj i Jan Pilch wspierani przez instytucję finansową (najprawdopodobniej OFE PZU Złota Jesień) odzyskali miejsce w radzie. Stracił je natomiast Piotr Nowjalis, kandydat OFE Nationale Nederlanden.

Poprosiliśmy o komentarz Jerzego Mazgaja, głównego akcjonariusza i przewodniczącego rady nadzorczej VRG. Należy się on inwestorom tym bardziej, że biznesmen wiosną w superlatywach wypowiadał się o ówczesnym wiceprezesie Wójciku. – Podtrzymuję opinię o prezesie Wójciku. To nie ja dokonałem zmian, tylko rada nadzorcza. Pan Wójcik dostał propozycję współpracy i rozmawia z nim nowy prezes – twierdzi Jerzy Mazgaj. Jaką funkcję zaproponowano menedżerowi, nie zdradza. On sam wczoraj zaprzeczył, jakoby zwrócono się do niego z propozycją.

Według relacji Mazgaja rada nadzorcza nie była jednomyślna, odwołując Wójcika. – Była to decyzja przeważającej części rady – mówi. Pytany, czyim pomysłem było powołanie na prezesa Andrzeja Jaworskiego, też nie zdradza konkretów. – Kandydatura nowego prezesa została zgłoszona przez jeden z dużych funduszy – odpowiada.

Największe pakiety akcji VRG mają OFE PZU oraz poszkodowany niedawno NN.

Mazgaj pytany, czym go ujął kandydat na prezesa i czy to dobry pomysł, aby firmą kierował polityk, bez doświadczenia w branży modowej i jubilerskiej, zapewnia, że według niego jest to wzmocnienie spółki. – Menedżer to przede wszystkim fachowiec od zarządzania. Nie musi specjalizować się w konkretnej branży. Jest wiele przykładów prezesów, którzy znakomicie sprawdzają się, mając doświadczenie z różnych sektorów. Pan Jaworski może liczyć na wsparcie pozostałych fachowców z zarządu, w tym prezesa W.Kruka. Celem jest wzrost wartości spółki i ja jako akcjonariusz traktuję tę nominację jako jej wzmocnienie – twierdzi.

Gdy mu przypominamy, że sympatyzował z inną opcją (w radzie nadzorczej VRG zasiadał Ryszard Petru, założyciel Nowoczesnej, a dziennikarze pamiętają że on sam w 2015 r. zamierzał wyjechać z kraju), mówi, że oddziela poglądy od interesów. – W firmie liczy się wola akcjonariuszy – dodaje.

Przewodniczący na zakupach

Według niego rada nie zmieniła celów dla zarządu. – Są niezmienne. Jak najmniej bolesne przejście przez Covid i jak największe zyski – mówi Mazgaj. A jakie on sam ma plany wobec VRG? – Będą nadal kupował akcje – oświadcza. Do jakiego poziomu chce zwiększyć zaangażowanie? – Mogę tylko tyle powiedzieć, że kurs akcji jest wciąż atrakcyjny – mówi.

Jak zapewnia, jest bardzo zadowolony z czerwcowych i lipcowych wyników W.Kruka. – W części fashion mogłoby być lepiej. Zdaniem zarządu spółka jest w dobrej sytuacji i nie potrzebuje dokapitalizowania – zapewnia i dodaje, że nie ma powodu, by tę ocenę zmieniać.

Nowy prezes VRG jest z wykształcenia etnologiem i politologiem. Ma za sobą studia menedżerskie. Zasiadał w zarządach Krajowej Spółki Cukrowej, PZU i Stoczni Gdańsk.

Handel i konsumpcja
CCC może przyspieszyć rozwój sieci HalfPrice
Handel i konsumpcja
Kernel zwołał walne. SII: to jest kpina
Handel i konsumpcja
Nowe wieści z Kernela to kpina z akcjonariuszy – ocenia SII
Handel i konsumpcja
Obuwniczy gigant ma umowę z konsorcjum banków. Założyciel zdradza nam plan
Handel i konsumpcja
Dariusz Miłek, założyciel CCC: Wszystko, czego potrzebuję już mam
Handel i konsumpcja
Rainbow Tours: Akcjonariusze sprzedają akcje w ABB. Kurs dostał skrzydeł