Dziesiątka najlepszych inwestorów w poniedziałek będzie rywalizować o zwycięstwo w Parkiet Challenge. To już czwarta edycja gry giełdowej „Parkietu” w obecnej formule.

Po akcjach czas na kontrakty terminowe

Przed nami ostateczna rozgrywka – wielki finał naszego konkursu, który zgromadził ponad 1500 uczestników. W poniedziałek, w najważniejszym dla krajowych inwestorów miejscu, czyli w Sali Notowań w siedzibie GPW, dziesiątka najlepszych inwestorów z pierwszego, czterotygodniowego etapu gry, powalczy o nagrody główne, których pula to 30 tys. zł.

O ile w pierwszym etapie gry do dyspozycji uczestników na wirtualnym rynku były akcje z WIG20 i mWIG40, o tyle finaliści będą obracać kontraktami terminowymi, które charakteryzują się raczej podwyższonym ryzykiem w porównaniu z akcjami. Emocji z pewnością nie zabraknie, tym bardziej że różnice w wynikach pomiędzy finalistami są niewielkie. Zwycięzca pierwszego etapu, Marcin Dąbrowski (nick w grze: parkietfinansowy.pl), może się pochwalić przed finałem 26,5 proc. zysku. I ma 8 pkt proc. przewagi nad uczestnikiem, który będzie startował w finale z dziesiątej pozycji.

Wszystkie nasze artykuły o Parkiet Challenge: parkiet.com/gra-gieldowa

Jakie rady dla finalistów mają eksperci? Jaką taktykę obrać? Jak wskazuje Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities, na rynku kontraktów terminowych elastyczność ma kluczowe znaczenie, w szczególności gdy zwycięzca jest tylko jeden. – Dostaniu się do finału sprzyjała strategia „long-only”, a poniedziałek będzie sprawdzianem wszechstronności – przewiduje ekspert Noble Securities. – Gratuluję uczestnikom dotarcia do finału Parkiet Challenge. Ponoć przeznaczenia się nie oszuka, więc zalecam zdanie się na własną intuicję. Zwiększa to szanse na wypracowanie własnego zyskownego systemu i udane stopy zwrotu w dłuższym terminie – podpowiada.

Pod koniec piątkowej sesji WIG20 utrzymywał się w pobliżu 1750 pkt, którego to poziomu popyt bronił jeszcze w czwartek. Krajowe byki uległy jednak presji zniżek na głównych rynkach. W Europie, po trudnej sesji na Wall Street, większość indeksów świeciła w ostatnim dniu tygodnia na czerwono. Nastroje na Starym Kontynencie w poniedziałek będą zapewne w dużym stopniu zależne od ostatecznych wyników notowań w USA. Gdy europejskie giełdy zbliżały się do finiszu piątkowej sesji, S&P 500 tracił 0,7 proc., a Nasdaq 0,3 proc.

Miesiąc rywalizacji i edukacji

Finał gry Parkiet Challenge będzie zwieńczeniem kilkutygodniowego przedsięwzięcia, organizowanego przez „Parkiet” przy wsparciu partnerów, w tym Citi Handlowy jako partnera strategicznego i GPW jako partnera technologicznego.

Parkiet Challenge to rywalizacja i szansa na cenne nagrody (poza wspomnianymi 30 tys. zł są to nagrody rzeczowe, które zdobywali zwycięzcy rankingów tygodniowych i które trafią też do finalistów). Ale nasz konkurs ma też za zadanie zainteresować giełdą, dać możliwość poszerzenia wiedzy na temat inwestycji czy sprawdzenia swoich predyspozycji bez ryzykowania własnego kapitału. To może zaowocować sukcesami w późniejszych realnych inwestycjach.

parkiet.com