Płoccy giganci ruszają

Dobiega końca, zgodnie z planem, strategiczny projekt rozwoju działalności petrochemicznej PKN Orlen - ruszają zwiększone moce Olefin II, a Basell Orlen Polyolefins uruchamia dwa największe na świecie, bliźniacze kompleksy produkcyjne. Będą one wytwarzać polipropylen i polietylen, surowce znajdujące szerokie zastosowanie w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Wartość płockiej inwestycji wynosi około 500 mln euro.

Publikacja: 04.10.2005 08:51

Basell Orlen Polyolefins jest spółką joint venture, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży poliolefin. Została utworzona w marcu 2003 roku przez PKN Orlen i Basell Europe Holdings. Każdy z partnerów ma 50% udziałów. Orlen wniósł do spółki istniejące instalacje produkcyjne i zapewnia surowce oraz usługi świadczone na terenie kombinatu, Basell przekazał licencje na nowoczesne technologie, prawa do korzystania ze swoich znaków handlowych oraz wsparcie marketingowe. Ponadto obydwa koncerny wzbogaciły spółkę córkę o swoje doświadczenie i doskonałą znajomość rynku oraz potrzeb klientów. BOP przejął także z PKN Orlen świetnie wyszkolonych pracowników, którzy stanowią teraz trzon kadry spółki.

Polski rynek oferuje więcej

Decydując w 2002 roku o wyborze polskiego partnera zarząd Basella wiedział, że w przyszłości rynek poliolefin w Europie Środkowej stanie się bardzo ważny, a zdobycie możliwie najsilniejszej pozycji na tym rynku może zapewnić tylko współpraca z PKN Orlen - największym polskim producentem petrochemikaliów.

Nasz krajowy rynek ma ogromny potencjał. Jego roczny wzrost w latach 2003 i 2004 wyniósł ponad 10%, czyli więcej niż wskaźnik PKB w Polsce. Ponadto przewyższa on wskaźnik wzrostu w krajach Europy Zachodniej. W 2002 roku wielkość polskiego rynku poliolefin oceniano na 730 tys. ton rocznie. Teraz jest on szacowany na ponad 900 tys. ton. Jednocześnie jednak zużycie (rocznie średnio 24 kg na osobę) jest wciąż około dwa razy mniejsze niż w państwach Europy Zachodniej. Oznacza to, że w ciągu najbliższych lat mocna tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać.

Nowe zakłady BOP będą mieć znaczący wpływ na sektor poliolefin w Polsce oraz stworzą nowe możliwości dla krajowych przetwórców tworzyw sztucznych. Półprodukty, które teraz Polska sprowadza z zagranicy, zamiast importować, będzie można nabyć w kraju.

Więcej, lepiej, nowocześniej

Na dwóch gigantycznych instalacjach w Płocku mają być wytwarzane zarówno polietyleny, jak i polipropyleny. Po uruchomieniu obu instalacji wydajność produkcyjna zakładów będzie prawie trzy razy większa od dotychczasowej.

W sumie ma tu być wytwarzanych rocznie do 870 tys. ton produktów. Najwięcej, bo aż 400 tys. ton, ma stanowić polipropylen (PP), który będzie sprzedawany pod należącą do koncernu Basell marką Moplen. Jego produkcja w Płocku ma być oparta na - będącej również własnością firmy Basell - technologii Spheripol.

W lipcu 2004 roku BOP zakończył montaż tzw. reaktora pętlicowego, który stanowi serce instalacji do produkcji polipropylenu. Każda pętla ma 62 m wysokości i waży 120 ton. Łączna waga reaktora, pętli i konstrukcji stalowej łączącej wszystkie elementy, to około 500 ton. Cała operacja trwała sześć dni i wymagała użycia jednego z największych dźwigów dostępnych w Europie.

Dodajmy jeszcze, że Moplen, jako granulat o znacznie lepszych właściwościach przetwórczych, przeznaczony na najwyższej klasy produkty końcowe, zastąpi w najbliższych miesiącach produkowane teraz w Płocku tworzywo Malen P. Zdecydowana większość klientów BOP wykonała już niezbędne testy produkcyjne i ma aprobatę techniczną nowego produktu. Okazało się, że zastąpienie w technologii produkcji wcześniej używanego granulatu nowocześniejszym jest procesem łatwym do przeprowadzenia.

Kolejne 320 tys. ton produkcji nowych kompleksów będzie przypadać na polietylen wysokiej gęstości (HDPE). Produkt będzie wytwarzany w technologii Hostalen. Nowy polietylen ma trafić na rynek pod taką samą nazwą, jak technologia, w której będzie wytwarzany.

Portfolio produktów BOP dopełnia polietylen niskiej gęstości (LDPE), który jest i będzie jeszcze przez jakiś czas produkowany na dotychczas pracujących instalacjach. Granulat sprzedawany pod nazwą handlową Malen E, wytwarzany jest w ilości ok. 150 tys. ton rocznie.

Płock w światowej sieci

Nowe moce produkcyjne płockich zakładów zostaną zintegrowane z globalnym łańcuchem firmy Basell, przez co produkty polskie będą dostępne nie tylko na rynku lokalnym, ale także na rynkach europejskich i światowych.

BOP rozszerzył swoją działalność w zakresie sprzedaży i obsługi technicznej, aby zapewnić stałe wsparcie nowym kluczowym produktom.

Od października koncern Basell będzie reprezentowany na polskim rynku obrotu poliolefinami przez spółkę Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż (BOPS). BOPS to firma w całości należąca do BOP. Jej głównym zadaniem jest sprzedaż i marketing poliolefin dostępnych w sieci Basell, w tym również materiałów produkowanych w Płocku. Już teraz ma szeroką sieć sprzedaży i rozbudowane kanały obsługi klienta, a także serwis techniczny dla swych odbiorców w Polsce.

BOPS ma działać jako agent komisowy w imieniu Basell Polyolefins Company. Będzie wyłącznym tego typu przedstawicielem koncernu w Polsce. Jak zapewniają reprezentanci spółki, ma przestrzegać wszelkich europejskich praktyk i zwyczajów handlowych oraz marketingowych.

W ten sposób polski rynek stanie się jeszcze bardziej zintegrowany z europejskim. W efekcie skorzysta też z kompleksowej organizacji i sieci sprzedaży oraz marketingu firmy Basell, będącej globalnym liderem w zakresie produkcji i sprzedaży poliolefin.

Mechanizm ma również działać w drugą stronę, na czym będzie mógł skorzystać polski klient. Po pierwsze, płocka baza produkcyjna zaoferuje mu szeroki wybór poliolefin, odpowiednio adaptowanych na potrzeby przetwórców. Po drugie, za pośrednictwem BOPS na polskim rynku szerzej dostępne staną się produkty Basella wytwarzane w innych krajach,. Po trzecie zaś, klienci spółki już od października będą mogli skorzystać z uproszczonego mechanizmu dokonywania zakupów.

Potężna logistyka

Produkty z nowych płockich instalacji będą ładowane oraz wysyłane z nowej Platformy Logistycznej BOP. To jeden z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Składa się z 63 silosów o pojemności 400 ton każdy, parku kontenerowego mieszczącego jednorazowo do 370 kontenerów oraz magazynów pod 31 tys. palet. Całość zajmuje powierzchnię ponad 95 tys. mkw. Codziennie na platformie będzie prowadzony załadunek i przygotowywanie niezbędnych dokumentów dla 120-150 ciężarówek. Będzie to oznaczać, że przeciętnie co siedem minut ma być obsługiwany jeden tego typu samochód. Dostawy o zasięgu europejskim mają się odbywać także za pośrednictwem transportu kolejowego.

Platforma logistyczna zagwarantuje możliwość dostawy każdego gatunku produkowanych w Płocku polimerów do zlokalizowanego w dowolnym miejscu w kraju magazynu klienta.

Superobsługa dla każdego

BOP chce również podnosić poziom obsługi mniejszych klientów. W tym celu rozpoczął współpracę z wysoko wyspecjalizowanymi dystrybutorami, którzy funkcjonują jako partnerzy dla drobniejszych odbiorców. W połowie 2004 roku takimi autoryzowanymi dystrybutorami produktów BOP zostały dwie firmy: KrakChemia oraz Brenntag. W drugiej połowie maja 2005 roku zaraz po zakończeniu rozmów z Polimer Centrum, także ta firma jako trzecia dołączyła do grona autoryzowanych dystrybutorów.

Wszystkie trzy wymienione wyżej spółki mają za zadanie oferować sprawniejszą i szybszą obsługę takich klientów, których roczne zakupy produktów BOP i Basell nie przekraczają 500 ton surowca. BOPS skoncentruje natomiast swe działania na obsłudze większych przetwórców, kupujących ponad 500 ton.

Jak zapewniają przedstawiciele BOP, dzięki takiemu podziałowi sprzedaży według segmentacji klientów wszyscy nabywcy będą obsługiwani o wiele sprawniej. Dystrybutorzy, którzy stanowią "przedłużone ramię" BOPS, będą stale szkoleni w zakresie nowych produktów i usług. Mogą też liczyć na marketingowe wsparcie. W zamian mają zapewnić swym klientom równie kompleksowy serwis, jak ten, który będą otrzymywać bezpośredni odbiorcy BOPS.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego