Budowa pierwszego, małego atomu oficjalnie rozpoczęta. Po Kanadzie będzie Polska?

Rząd kanadyjskiej prowincji Ontario – właściciel firmy Ontario Power Generation (OPG) – podjął ostateczną decyzję inwestycyjną (Final Investment Decision – FID) dotyczącą budowy pierwszego na świecie reaktora BWRX-300 i jednocześnie pierwszego SMR-a w świecie zachodnim. W latach 30. tożsame reaktory mają powstać w Polsce dzięki spółce córce Synthosu i Orlenu.

Publikacja: 08.05.2025 18:27

Budowa pierwszego, małego atomu oficjalnie rozpoczęta. Po Kanadzie będzie Polska?

Foto: Bloomberg

To kolejny, po uzyskaniu w kwietniu tego roku zezwolenia na budowę, przełomowy etap potwierdzający dojrzałość i gotowość technologii GE Hitachi Nuclear Energy, których budowę w Polsce przygotowuje Orlen Synthos Green Energy. Decyzja inwestycyjna dotyczy czterech reaktorów BWRX-300, które mają powstać do 2035 r.

Dostawca technologii małych reaktorów jądrowych BWRX-300, GE Vernova Hitachi Nuclear Energy (GVH) poinformowała o uzyskaniu zgody prowincji Ontario i Ontario Power Generation (OPG) na wdrożenie pierwszego małego reaktora modułowego (SMR) w zachodniej części świata w elektrowni jądrowej Darlington w Ontario w Kanadzie. Kraje takie jak USA, Wielka Brytania, Polska i Szwecja badają potencjał SMRów, a wśród nich BWRX-300, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne.

Czytaj więcej

Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie

Po Kanadzie będzie Polska?

Inwestor – Ontario Power Generation – to pierwsza energetyczna spółka publiczna, która przystąpi do budowy BWRX-300, a jej doświadczenie ma posłużyć jako punkt odniesienia dla innych firm rozważających realizację projektów SMR. - Udane wdrożenie w Darlington będzie stanowić dowód na wykonalność i realne korzyści płynące z SMR, zachęcając do szerszego wykorzystania i inwestycji w tę transformacyjną technologię - czytamy w komunikacie. 

- Po bardzo szczegółowej ewaluacji sytuacji, po konsultacjach z Niezależnym Operato-rem Systemu Elektroenergetycznego (IESO – Independent Electricity System Operator), musieliśmy podjąć decyzję, jak zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej dla prowincji Ontario. I zdecydowaliśmy, że projekt Darlington New Nuclear Project będzie najlepszym wyborem, by sprostać temu wyzwaniu. Nasz Niezależny Operator Systemu Elektroener-getycznego postawił bowiem sprawę jasno: SMR-y są najlepszym wyborem, żeby dostarczyć stabilną, zeroemisyjną energię w przystępnej cenie – powiedział Stephen Lecce, minister ds. energii i elektryfikacji prowincji Ontario.

Kanadyjskie regulacje pozwalają na prowadzenie prac przygotowawczych przed uzyskaniem ostatecznego zezwolenia na budowę. Dzięki temu wybrane przez OPG firmy – Aecon i AtkinsRealis (dawniej SNC Lavalin) mogły wcześniej rozpocząć działania na terenie inwestycji. Obecnie zakończone jest już równanie terenu pod budowę reaktora nr 1, a równanie terenu pod budowę reaktorów nr 2-4 jest ukończone w 50 procentach. W kwietniu OPG ukończyło etap prac przygotowawczych – zakres zrealizowanych robót jest imponujący. Uzyskane od nadzoru jądrowego CNSC zezwolenie na budowę pozwala niemal od razu przystąpić do prac właściwych i wylewania tzw. betonu jądrowego.

– Ostateczne zatwierdzenie budowy pierwszego BWRX-300 w Kanadzie to ważny sygnał dla całego sektora energetyki jądrowej na świecie, a dla nas w Polsce – potwierdzenie, że wybrana przez nas technologia GE Hitachi Nuclear Energy jest gotowa do wdrożenia w warunkach komercyjnych – powiedział Rafał Kasprów, prezes Orlen Synthos Green Energy, firmy, która chce zrealizować tożsame projekty w Polsce. Pierwsze małe elektrownie miałyby powstać w pierwszej kolejności przed 2035 r. w Stawach Monowskich i Włocławku. 

Czytaj więcej

Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Energetyka
Spór wewnątrz Saule Technologies. Jest zawiadomienie do prokuratury
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Atom języczkiem u wagi nowej umowy polsko-francuskiej
Energetyka
ML System będzie produkować magazyny energii. Akcje spółki wystrzeliły
Energetyka
EC Będzin z historyczną dywidendą, ale bez prezesa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie