Na szczególną uwagę zasługują Police, które już w I kwartale zarobiły więcej, niż zarząd prognozował na cały 2007 rok (zysk netto za pierwsze trzy miesiące roku wyniósł 110,81 proc. przewidywanego rocznego wyniku). Spółka podniosła swoją prognozę ponaddwukrotnie. Nadal jednak zakładany zysk traktowany jest jako wariant minimalistyczny (po podniesieniu prognoz zysk za I kwartał stanowi ponad 51 proc. planowanego rocznego wyniku).
Niespodzianki są możliwe
Po publikacji wyników za I kwartał pięć spółek podniosło swoje prognozy, żadna nie obniżyła, a tylko dwie oficjalnie podtrzymały te wcześniej opublikowane. Reszta milczy lub zakłada skorygowanie przewidywanych wyników finansowych po podliczeniu II kwartału.
Analitycy zmienili zdanie w przypadku 14 spółek, ale tylko w przypadku 8 - na lepsze. Najbardziej na zmianie ucierpiał Bioton - zamiast zakładanego wzrostu, najświeższe prognozy przewidują spadek zysku netto w stosunku do 2006 roku.
Na rynku nie dało się zaobserwować większej reakcji na rozbieżności pomiędzy prognozami a wynikami. - Były niespodzianki in plus, były też in minus, ich rozkład jest w miarę symetryczny - mówi Marek Juraś, szef działu analiz DM BZ WBK. - Pierwszy kwartał był dosyć przeciętny, a wyniki były minimalnie lepsze niż przewidywania - dodaje. - Za wcześnie, żeby pokusić się o szacowanie skali wzrostu wyników na koniec pierwszego półrocza - wyjaśnia M. Juraś. - Nadal możliwe są niespodzianki - zarówno pozytywne, jak i negatywne, a same prognozy nie powinny za bardzo odbiegać od tych ustalonych na początku roku. Dynamika wyników będzie mniejsza niż w I kwartale, głównie dlatego, że sektor bankowy nie wywinduje już wyników poprzez sprzedaż aktywów - tłumaczy analityk z DM BZ WBK.
Większość analityków na rynku uważa, że jest dobrze, a będzie najpewniej lepiej. Wolą jednak pozostawać przy ostrożnych prognozach, żeby nie wyjść na przesadnych optymistów.
- W I kwartale tego roku kluczowe - zwłaszcza dla napędzającej wtedy giełdę branży budowlanej - były ciepła zima i stosunkowo niska baza. Dynamika wzrostów w tym sektorze powinna po półroczu znacznie wyhamować - mówi Sylwia Jaśkiewicz z CDM. - Kwestia prognoz to jednak zawsze sprawa indywidualna dla każdej spółki - dodaje. - PKB i gospodarka nadal mają się bardzo dobrze, a to przekłada się na wyniki spółek i ich prognozy - uzupełnia S. Jaśkiewicz. Podobnego zdania jest Michał Marczak, szef działu analiz w DI BRE. - PKB ciągnie wszystko do góry, dobre wyniki powinny zaprezentować w szczególności spółki surowcowe. Większa powinna być też dynamika wzrostów całej giełdy, ale za wcześnie, żeby mówić coś więcej - tłumaczy M. Marczak.
Wszyscy są także zgodni co do tego, że zarówno zarządy (przypadki takie jak Novita nie będą odosobnione, ale część spółek może pójść w ślady Polic), jak i analitycy (wspomniane już KGHM czy Sygnity) będą rewidować swoje prognozy. - Problem pojawia się jednak znowu przy precyzji w określaniu rocznego wyniku i wciąż królującego w Polsce przywiązania do konkretnej liczby - wyjaśnia Marek Juraś. Michał Marczak dodaje, że wciąż jest za wcześnie i trzeba poczekać na skonsolidowane raporty finansowe, ale rewizja prognoz jest nieunikniona.
Plany zarządów wobec wydanych prognoz
Police Nie ma planów weryfikacji, jednak spółka nie wyklucza takiej możliwości. Wszystko zależyod koniunktury, a ona jest bardzo zmienna.
Ruch Będzie weryfikacja prognozy i na pewno będzie zmniejszona. Ostatnio Ruch zawarł porozumienie z Solidarnością, której nie uwzględniał w pognozach; wypłaci podwyzki pracownikom. (100zł dla każdego z 5 tys. pracowników)
JC Auto Trwa przeprowadzanie fuzji z Inter Cars i ciężko spółce odnieść się do weryfikacji prognoz. Na razie nie wiadomo jak prognoza będzie wyglądała po połączeniu.
METODOLOGIA
Tabela dotycząca prognoz zarządów uwzględnia ich skonsolidowane wyniki za rok 2006 i I kwartał 2007. Prognoza zarządu jest najbardziej aktualną (ostatnią z opublikowanych) prognozą rocznego zysku netto. Wykonanie prognozy pokazuje, w jakim stopniu wyniki za I kwartał objęły prognozę roczną.
Tabela zawierająca prognozy analityków przedstawia rozbieżności między ostatnimi opublikowanymi prognozami na 2006 rok a rzeczywistym wynikiem osiągniętym przez spółki. Prognoza na 2007 rok jest najbardziej aktualnym (ostatnią opublikowaną) przewidywaniem zysku netto, niezależnie od tego, jaki dom maklerski ją wydał.
Zestawienie rozbieżności między prognozami na I kwartał a wynikami spółek
za ten okres uwzględnia ostatnie prognozy wydane przed opublikowaniem
przez ujęte w zestawieniu spółki sprawozdań finansowych.
W obu przypadkach przedstawione dane są średnimi arytmetycznymi nieuwzględniającymi przypadków prognozowania straty zamiast zysku.
Przyczyny zmieniające przewidywany zarobek
Spółka Czynnik, który spowodował zmianę wielkości
prognozowanego zysku netto względem zysku za rok 2006
10 największych wzrostów:
Police Dobra koniunktura na rynku nawozów
Ruch Wdrożenie programu naprawczego przez nowy zarząd. Proces restrukturyzacji
MNI Ostatnie transakcje przejęć grupy Telestar
JC Auto Spółka nie udzieliła wypowiedzi
Kopex Transakcja przejęcia Zabrzańskiego Zakładu Mechanicznego S.A.
LPP Spółka nie udzieliła wypowiedzi
Agora Spółka nie udzieliła wypowiedzi
Netmedia Dynamicznie rosnący rynek usług komputerowych oraz rozwój sektora turystyki
Getin Wysoki wzrost sprzedaży kredytów. Doskonały wynik finansowy za I kw. 2007 roku
Gant Realizacja profitów z inwestycji rozpoczętych w 2006 roku
10 największych spadków:
Sygnity zastój na rynku IT, niedoszacowane koszty fuzji
Triton Koszty inwestycji z rozpoczętej działalności deweloperskiej są zaksięgowane na rok 2007 (realizacja zysków w 2008 r.)
Novita Brak zgody na podwyższenie kapitału o kolejną emisję akcji
w celu spłaty kredytów i podniesienia płynności finansowej
Mostostal Zabrze W 2006 r. duży wpływ na zysk (68,7 mln z) miały konwersja wierzytelności i umorzenie części zobowiązań
Bytom Wynik zysku netto za rok 2006 został powiększony o wycenę godziwą akcji przejętej firmy Dolwis (7 mln zł.)
Gtc W 2007r. spółka planuje wzniesienie mniejszej liczby budynków niż w roku 2006
Prokom Spółka nie udzieliła wypowiedzi
Zetkama Spółka nie udzieliła wypowiedzi
Bioton Spółka nie udzieliła wypowiedzi
Kredyt Bank Spółka nie udzieliła wypowiedzi