Nowym szefem operatora rynku obligacji zostanie od września Jacek Fotek, obecnie dyrektor zarządzający PZU Asset Management. „Rozpocznie pracę z dniem doręczenia spółce decyzji o wyrażeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego zgody na zmianę dokonaną w składzie zarządu” – głosi komunikat po NWZA MTS-CeTO. Z kolei rada nadzorcza operatora zdecydowała o czasowym oddelegowaniu Lidii Adamskiej (członek zarządu GPW) do zarządu spółki. W ten sposób statutowy wymóg, aby zarząd MTS-CeTO liczył co najmniej dwie osoby, będzie spełniony.
Zgodnie z obowiązującym prawem, KNF musi zatwierdzić zmianę władz organizatora rynku regulowanego. – Komisja odmawia zgody, jeśli zmiany nie zapewniają prowadzenia działalności w sposób niezagrażający bezpieczeństwu obrotu lub nienależycie zabezpieczający interesy uczestników obrotu – przypomina Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.Zmiana na stanowisku prezesa to wynik działania głównego akcjonariusza MTS-CeTO, którym od paru miesięcy jest GPW, po odkupieniu akcji od banków i domów maklerskich. Jest jednak pewnym zaskoczeniem. Jeszcze pod koniec maja zwyczajne walne zgromadzenie zdecydowało bowiem o powołaniu Janusza Czarzastego na kolejną trzyletnią kadencję.
– Po uzyskaniu przez GPW pozycji większościowego akcjonariusza, rozpoczął się proces dostosowywania organizacji i sposobu oraz funkcjonowania MTS CeTO do potrzeby coraz lepszego wykonywania przez nią zarówno aktualnych, jak i przyszłych zadań. Jako wiodący akcjonariusz mamy do tego bezkompromisowe podejście. Spółka ma stawać się coraz ważniejszym elementem polskiego rynku kapitałowego. Zmiany dotyczące zarządu są pochodną tego celu – wyjaśnia Ludwik Sobolewski, prezes GPW i szef rady nadzorczej MTS CeTO.
Janusz Czarzasty przebywa na urlopie i nie chciał wczoraj komentować odwołania. Prezesem MTS-CeTO był od 2003 r., przez dwie kolejne kadencje. Z kolei Jacek Fotek tłumaczy, że priorytetem ma być rozwój handlu obligacjami skarbowymi, jak i nowej platformy dla papierów nieskarbowych.
We wrześniu ma wystartować nowy rynek obligacji na bazie MTS-CeTO (spółka zmieni nazwę na BondSpot). Powstanie alternatywny system obrotu papierami dłużnymi firm i samorządów. GPW liczy w szczególności na to, że na nowej platformie będą notowane obligacje, które planuje wyemitować Warszawa, jak również papiery dłużne Krajowego Funduszu Drogowego. Giełdzie sprzyja Narodowy Bank Polski, który zdecydował niedawno o poszerzeniu katalogu instrumentów mogących być zastawem dla pożyczek, o papiery notowane na rynku regulowanym.