Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po publikacji. – Chodzi o dostosowanie do nowych przepisów dotyczących licencji. Nowelizacja ustaw spowodowała odejście od tzw. licencji globalnej na rzecz licencji cząstkowych, dotyczących poszczególnych rodzajów działalności – komentuje Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

W nowym rozporządzaniu znika więc pojęcie ogólnej opłaty „za zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej”, wynoszącej dotąd równowartość 4,5 tys. euro. Zamiast tego zainteresowane firmy zapłacą opłaty zależne od wybranego rodzaju działalności. W przypadku przyjmowania zleceń, realizowania transakcji na własny rachunek, oferowania instrumentów finansowych czy subemisji inwestycyjnych i usługowych od każdej kategorii starający się o licencję zapłaci równowartość 1 tys. euro. Równowartość 2 tys. euro kosztować będzie zezwolenie na doradztwo inwestycyjne, 2,5 tys. euro – licencja na zarządzanie portfelami.

W przypadku towarzystw funduszy inwestycyjnych opłaty się nie zmieniają – wciąż podstawową stawką jest równowartość 4 tys. euro. Podobnie wygląda sprawa z opłatami pobieranymi od GPW i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. W dalszym ciągu wynoszą one maksymalnie 0,03 proc. wartości obrotu (w przypadku rynku regulowanego) i 0,01 proc. (rynek pozagiełdowy).