W ocenie IGTE dotychczasowe kryteria dostępu do zawodu są „w pełni transparentne” i „działa dyscyplinująco na osoby wykonujące zawód, gdyż w określonych sytuacjach licencję można stracić”.

IZFiA zauważa, że rezygnacja z państwowych testów „powodować będzie dużą niepewność operacyjną instytucji finansowych”. Zdaniem izby reprezentującej środowisko TFI bez egzaminów prowadzonych przez KNF towarzystwa funduszy będą musiały poświęcać czas i środki na szczegółową weryfikację kadr.

Stowarzyszenie Międzynarodowych Certyfikowanych Analityków Inwestycyjnych (Association of Certified International Investment Analysts) stwierdziło z kolei, że projekt KNF idzie wbrew trendom światowym zwiększania roli nadzoru finansowego w następstwie kryzysu.Resort gospodarki, który odpowiada za projekt ustawy antybiurokratycznej (jej częścią może się stać propozycja KNF), czeka na opinie do 1 września.

Mimo prac nad zniesieniem licencji KNF ogłosiła już termin najbliższego egzaminu na maklerów papierów wartościowych. Odbędzie się 7 listopada. Wpisowe kosztuje 500 zł.