PARKIET: Polskie spółki nie chcą na Newex

Aktualizacja: 06.02.2017 06:43 Publikacja: 20.10.2000 06:26

Większość dużych polskich spółek nie zamierza w najbliższym czasie wchodzić na wiedeńską giełdę Newex, na której będą notowane duże spółki wschodnioeuropejskie.

Przedstawiciele większości dużych polskich spółek poinformowali, że Newex skierował do nich swoją ofertę. Część nie była nią w ogóle zainteresowana, a inni wstrzymają się z decyzją, aż nowy rynek zacznie funkcjonować. Na razie tylko PKN Orlen poinformował, że jego akcje będą notowane na Neweksie, dlatego że dwa zagraniczne banki, które mają GDR-y notowane w Londynie, chcą zmienić rynek notowań na Newex.

Jednak większość polskich blue chipów woli pozostać na warszawskim parkiecie i notować GDR-y tylko w Londynie. ? Jesteśmy zadowoleni z płynności naszych akcji na warszawskiej giełdzie i nie interesuje nas parkiet wiedeński ? powiedziała Dorota Nowak, rzecznik Agory.

? Otrzymaliśmy ofertę od Neweksu, ale na tym etapie nie zamierzamy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Warszawska giełda jest bardzo atrakcyjną giełdą ? powiedział Sławomir Chłoń, prezes ComputerLandu.

Największa pod względem kapitalizacji firma notowana na warszawskim parkiecie Telekomunikacja Polska SA (TP SA) również otrzymała ofertę z Wiednia. Jednak TP SA zamierza raczej zadebiutować na Nasdaq niż w Wiedniu.

Newex rozpocznie działalność 3 listopada, a 25 października poda nazwy pierwszych dziesięciu notowanych spółek.

Reuters (Warszawa)

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku