Co na propozycje pracowników odpowiada zarząd PGNiG? - Podobnie jak w 2006 roku, realizujemy założenia polityki wzrostu płac. Zarząd proponuje, by w 2007 roku wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla pracowników Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wynosił 3,4 proc., przy prognozowanej inflacji na poziomie 1,9 proc. - napisały władze firmy w oficjalnym komunikacie.
Zarząd dodał, że podjęcie decyzji o ewentualnym podwyższeniu wskaźnika wzrostu wynagrodzeń będzie możliwe po osiągnięciu dobrych wyników za pierwsze półrocze 2007 roku. Wzrost wynagrodzeń powinien dotyczyć przede wszystkim geofizyków, geologów, wiertników i spawaczy.
Kierownictwo PGNiG dodało, że realizuje długofalowy program inwestycyjny, którego celem jest dywersyfikacja źródeł pozyskania gazu. Stwierdziło, że realizacja tego planu stanowi dla PGNiG priorytet i wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Prowadząc bezpieczną politykę finansową, spółka - jako podmiot publiczny - dba o kontrolę kosztów niezwiązanych z programem inwestycyjnym.
Zarząd podkreślił, że w 2006 roku wynagrodzenia w Grupie Kapitałowej PGNiG wzrosły średnio o 8 proc., podczas gdy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń ustalony w Rozporządzeniu Rady Ministrów wynosił 3,5 proc. Władze gazowej spółki jeszcze nie zdecydowały, czy będą wypłacać nagrodę z zysku za 2006 rok, który wyniósł 1,6 mld zł.
Akcje nie dla pracowników
Resort skarbu miał rozpocząć sprzedaż walorów serii A pół roku po debiucie giełdowym PGNiG, który miał miejsce we wrześniu 2005 r. Sprzedaż przynajmniej jednej akcji tej serii umożliwiłaby przydział pracownikom i innym uprawnionym 750 mln papierów pracowniczych. - Ministerstwo nie chce pozbywać się akcji spółki i nie przewiduje z tego tytułu rekompensat - powiedział Paweł Szałamacha, wiceminister Skarbu Państwa. MSP posiada 84,75 proc. akcji PGNiG.