"Obecnie sugerowana przez zespół doradców struktura finansowania zakłada 45% środków własnych i 55% ze źródeł zewnętrznych" - powiedział Zwierzyński, na konferencji prasowej w czwartek. Z jego słów wynika, że PGNiG, jako spółka matka, będzie zasilała Polskie LNG w kapitał poprzez obejmowanie kolejnych emisji jej akcji.
Według wiceprezesa, dokładna struktura finansowania i wybór ewentualnych udziałowców w spółce Polskie LNG, w której początkowo 100% udziałów obejmie PGNiG, powinny być znane jeszcze w 2007 roku, po podpisaniu umów dotyczących budowy terminala i dostaw gazu LNG.
"Rozmawiamy z kilkoma partnerami, którzy chcieliby mieć udziały w spółce. Są to zarówno spółki dostarczające gaz LNG, jak i podmioty zajmujące się budową takich obiektów" - powiedział Zwierzyński. Dodał, ze rozmowy o finansowaniu toczą się z bankami od pewnego czasu, ale nie podał szczegółów
Zaznaczył, że PGNiG po ewentualnym dopuszczeniu do spółki innych podmiotów zachowa pełna kontrolę nad jej działalnością.
Akcjonariusze PGNiG zdecydowali na NWZ w czwartek o zawiązaniu spółki realizującej projekt regazyfikacji LNG - Polskie LNG o początkowym kapitale 28 mln zł, który zostanie podwyższony w wyniku dwóch emisji do 50 mln zł do końca 2007 roku.