Walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wyraziło zgodę na utworzenie spółki PLNG (Polskie LNG), która będzie realizować projekt budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Później firma ta zajmie się jego eksploatacją (działalnością regazyfikacyjną - czyli przywracaniem surowca do postaci gazowej).
Strategiczna decyzja
- To bardzo ważna decyzja dla spółki. Wpisuje się w naszą strategię dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu - twierdzi Krzysztof Głogowski, prezes PGNiG. Kapitał zakładowy spółki, która będzie realizować inwestycję, wynosić będzie 28 mln zł. Później zostanie podwyższony do 50 mln zł. - Spółka jest w 100 procentach zależna od PGNiG, ale w przyszłości nie wykluczamy wejścia kapitałowego innego podmiotu. PGNiG docelowo będzie mieć jednak większościowy pakiet akcji i będzie decydować o przyszłości spółki - dodaje prezes. Gazowy monopolista rozmawia z kilkoma partnerami, którzy chcieliby mieć udziały w PLNG. Są to zarówno spółki dostarczające gaz, jak i podmioty zajmujące się budową takich obiektów.
W pierwszym etapie nowo powołana spółka będzie odpowiedzialna między innymi za uzyskanie pozwoleń administracyjnych umożliwiających budowę terminalu oraz wykonanie dokumentacji. Następnie wybierze generalnego wykonawcę inwestycji.
Promesy do końca roku