Spółka zamierza poszerzyć ofertę

Aktualizacja: 20.02.2017 17:23 Publikacja: 19.05.2007 09:02

Grupa Premium z Katowic już w czerwcu zadebiutuje na warszawskim parkiecie. Po Eurofaktorze będzie to druga notowana na giełdzie spółka z branży faktoringowej.

Grupa Premium chce pozyskać z giełdy do 50 mln złotych. W tym celu wyemitowanych zostanie 2 mln akcji, w tym 1,2 mln w transzy inwestorów instytucjonalnych i 800 tys. w transzy detalicznej. Widełki cenowe ustalono w przedziale 20-28 złotych.

Przyjmowanie zapisów na akcje w transzy detalicznej będzie trwało od 21 do 28 maja, budowanie księgi popytu - book-building od 23 do 25 maja. 28 maja będzie znana cena emisyjna, po jakiej akcje debiutanta zostaną sprzedane na giełdzie.

Pozyskany kapitał będzie przeznaczony głównie na rozwój usług faktoringowych, które w tej chwili stanowią 80 proc. przychodów spółki. Resztę firma przeznaczy na pozostałe produkty, między innymi pożyczki gotówkowe, windykację i zakup wierzytelności oraz na otwarcie nowych oddziałów i informatyzację.

- Chcemy uzyskać pozycję lidera faktoringu pełnego na polskim rynku, skupić się na faktoringu dla małych i średnich przedsiębiorstw, a w 2009 roku pozyskać inwestora branżowego - wylicza cele spółki jej wiceprezes Michał Nawrot.

Obecnie w posiadaniu akcjonariuszy jest 2 mln akcji, z czego połowa jest w rękach zarządu: prezesa Dariusza Piaseckiego i wiceprezesa Michała Nawrota. Reszta akcji należy do członków rady nadzorczej (578 tys. akcji), pracowników (12 tys.) oraz Grzegorza Maślanka (400 tys.).

W przypadku powodzenia emisji w rękach zarządu pozostaną akcje dające tylko 37,5 proc. głosów na WZA. Istnieje zatem ryzyko przejęcia pakietu kontrolnego przez inny podmiot i dokonania zmian w zarządzie i radzie nadzorczej firmy. Jednak, jak twierdzą jej prezesi, pozostali akcjonariusze inwestycję w spółkę traktują długoterminowo i nie zamierzają wyzbywać się swoich udziałów.

Zysk netto Grupy Premium za 2006 rok wyniósł 880 tys. zł, przychody 12 mln zł, natomiast rentowność 17,44 procent.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego