Przychody dewelopera specjalizującego się w budowie hoteli wzrosły o 69 proc. - z 8,6 mln euro w I kwartale ub.r. do 14,5 mln euro w tym roku. Wyniki poprawiły się głównie dzięki powiększeniu portfela nieruchomości Warimpeksu, z 8 do 12 hoteli. EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) wzrósł o 228 proc., do 4 mln euro (z 1,2 mln euro przed rokiem).

Pod względem operacyjnym w okresie od stycznia do marca 2006 r. Warimpex był 0,7 mln euro na minusie, a w I kwartale tego roku osiągnął już zysk 1,9 mln euro. Ten wzrost był możliwy głównie dzięki sprzedaży 50 proc. udziałów w biurowcu w Pradze. Austriacki deweloper, którego akcje notowane są na giełdzie w Warszawie i Wiedniu, zakończył kwartał 0,1 mln euro na plusie (przed rokiem miał 0,8 mln euro straty netto).

Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu, spodziewa się w tym roku znaczącego wzrostu przychodów spółki (w 2006 r. miała 58,8 mln euro przychodów). Jego zdaniem, wartość aktywów netto będzie rosła w tempie dwucyfrowym. Na koniec 2006 r. wartość aktywów netto Warimpeksu wyniosła 87,0 mln euro i wzrosła do 147,7 mln euro na koniec marca tego roku.

Giełdowa spółka ma w swoim portfelu głównie obiekty luksusowe, m.in. nowo otwarty hotel Andel?s w centrum Krakowa. Zamierza też jednak rozbudować sieć hoteli klasy ekonomicznej. W tym celu Warimpex utworzył spółkę joint venture z Louvre Hotels. Oba przedsiębiorstwa będą rozwijać w Europie Centralnej i Wschodniej już istniejące i odnoszące sukcesy marki hotelowe francuskiego partnera - Campanile, Premiere Classe oraz Kyriad. W pierwszej fazie przewiduje się budowę 30 hoteli ekonomicznych kosztem ok. 150 mln euro. Całość inwestycji - budowa w sumie 80 hoteli - pochłonie od 300 do 500 mln euro. Warimpex będzie działał jako deweloper w spółce joint venture, podczas gdy Louvre Hotels przejmie rolę operatora hotelowego. Aby działalność mogła ruszyć, potrzebna jest jeszcze zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zarząd Warimpeksu spodziewa się jej do końca lipca.

PAP