Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.03.2022 05:00 Publikacja: 03.03.2022 05:00
Foto: materiały prasowe
Na giełdzie w Wiedniu notowania Warimpeksu utrzymują się na wieloletnich minimach poniżej 1 euro za akcję . Spółka działa w kilku krajach Europy, ma też aktywa w Rosji, które według raportu za I połowę 2021 r. stanowiły 34 proc. wartości portfela. Mowa o obiektach w Petersburgu: hotelu oraz istniejących i budowanych biurowcach o łącznej powierzchni prawie 50 tys. mkw. Biuro prasowe Warimpeksu przesłało nam komentarz do sytuacji.
„Nasza działalność ogranicza się do Petersburga, więc ani nasi pracownicy, ani nasze nieruchomości nie są bezpośrednio dotknięte wydarzeniami. We wszystkich biurowcach mamy solidnych, długoterminowych najemców oraz doświadczony zespół na miejscu. Nasze projekty w Rosji są w większości finansowane w lokalnej walucie przez lokalne banki, są dobrze skapitalizowane i same pokrywają swoje potrzeby w zakresie płynności. Nasze rosyjskie spółki są autonomiczne i niezależne od wsparcia holdingu. Finansowo cykl jest zamknięty: lokalne przepływy pieniężne pokrywają zobowiązania zarówno w zakresie finansowania, jak i dalszego rozwoju nieruchomości. W tej chwili nie możemy dokonać oceny skutków gospodarczych kryzysu. Mamy doświadczony zespół, który pracuje razem od dziesięcioleci, także podczas poprzedniego kryzysu. Jesteśmy przekonani, że i ten kryzys będziemy w stanie przezwyciężyć. Nadal trzymamy się lokalizacji i naszych projektów na miejscu" – czytamy w e-mailu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przez rok krótkoterminowy oprocentowany dług deweloperskiej grupy, głównie wobec banków, został ścięty o połowę. Zarząd podtrzymuje, że przejdzie przez kryzys, a rewidenci ponownie zwracają uwagę na ryzyko.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
GTC rozważa sprzedaż części kupionych w Niemczech mieszkań z przebitką lub inwestycje w podniesienie wartości.
Niecałe dwa lata po zakupie polskiej części Nexity deweloper przejmuje aktywa kolejnego francuskiego dewelopera. Zainwestuje ponad 280 mln zł.
W I kwartale deweloperzy z rynku kapitałowego jako grupa zanotowali stabilnie niską sprzedaż. W II kwartał wchodzimy z zapowiedzią obniżek stóp. To jaskółka pozwalająca myśleć o zakończeniu trendu bocznego sprzedaży. Pytanie, kiedy nastąpią cięcia stóp i jak będą głębokie.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Segment nafta, chemia i gaz wypracował w 2024 r. zyski i stanowi większość portfela zamówień. Budowlana grupa pracuje nad nową strategią.
W reakcji na słowa prezesa NBP i spadek stawek WIBOR w kwietniu może jeszcze nie widać wzrostu sprzedaży mieszkań, ale widać już wzrost średnich cen, bo jest mniej obniżek – mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas