"Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uporamy się z wniesieniem akcji Petrobaltiku do Grupy Lotos. Najpierw musi być rozwiązany problem akcji pracowniczych" - powiedział Grad dziennikarzom.
Z wypowiedzi ministra wynika, że sprzedaż pakietu akcji Lotosu, który zwiększyłby się po przeprowadzeniu tej operacji, nastąpiłaby wkrótce potem.
Grad nie określił, czy będzie to pakiet kilku- czy kilkunastoprocentowy. "Zależy to od wyceny Petrobaltiku, który zostanie wniesiony do Lotosu" - powiedział.
Obecnie Skarb Państwa posiada - pośrednio i bezpośrednio - 58,84% akcji Grupy Lotos. Po operacji wniesienia Petrobaltiku SP obejmie nowe akcje, dzięki czemu jego udział wzrośnie. Następnie sprzeda taką część pakietu akcji Lotosu, by powrócić do obecnego poziomu udziałów w spółce.
Przyjęty na początku lutego 2007 roku rządowy dokument "Polityka Rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce" przewiduje zbycie na rzecz Grupy Lotos 30,36% akcji Petrobaltiku oraz tzw. resztówek w trzech tzw. rafineriach południowych: Lotos Czechowice - 5%, Lotos Jasło - 5% i Rafinerii Nafty Glimar w upadłości - 2,1%.