MSP może sprzedać w tym roku akcje Grupy Lotos po wniesieniu do niej Petrobaltiku

Warszawa, 16.04.2008 (ISB) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) liczy, że jeszcze w tym roku uda się wnieść akcje spółki wydobywczej Petrobaltic do Grupy Lotos i sprzedać walory Lotosu po emisji akcji przeznaczonych na pokrycie tego aportu, utrzymując udział Skarbu Państwa na obecnym poziomie, wynika ze środowych wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada.

Aktualizacja: 27.02.2017 21:10 Publikacja: 16.04.2008 14:17

"Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uporamy się z wniesieniem akcji Petrobaltiku do Grupy Lotos. Najpierw musi być rozwiązany problem akcji pracowniczych" - powiedział Grad dziennikarzom.

Z wypowiedzi ministra wynika, że sprzedaż pakietu akcji Lotosu, który zwiększyłby się po przeprowadzeniu tej operacji, nastąpiłaby wkrótce potem.

Grad nie określił, czy będzie to pakiet kilku- czy kilkunastoprocentowy. "Zależy to od wyceny Petrobaltiku, który zostanie wniesiony do Lotosu" - powiedział.

Obecnie Skarb Państwa posiada - pośrednio i bezpośrednio - 58,84% akcji Grupy Lotos. Po operacji wniesienia Petrobaltiku SP obejmie nowe akcje, dzięki czemu jego udział wzrośnie. Następnie sprzeda taką część pakietu akcji Lotosu, by powrócić do obecnego poziomu udziałów w spółce.

Przyjęty na początku lutego 2007 roku rządowy dokument "Polityka Rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce" przewiduje zbycie na rzecz Grupy Lotos 30,36% akcji Petrobaltiku oraz tzw. resztówek w trzech tzw. rafineriach południowych: Lotos Czechowice - 5%, Lotos Jasło - 5% i Rafinerii Nafty Glimar w upadłości - 2,1%.

W 2005 roku Grupa Lotos kupiła 69% Petrobaltiku za ok. 200 mln zł. Także w 2005 roku Grupa Lotos kupiła 80,04% akcji Rafinerii Czechowice (za 13,78 mln zł), 80,01% akcji Rafinerii Jasło (za 1 zł) i 91,54% akcji Rafinerii Glimar (1 zł). (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego