"Zamierzamy wysłać zapytania do 14 instytucji, które mają opracować projekt finansowania i byłyby zainteresowane samym finansowaniem" - powiedział Jarczewski ISB w Tarnowie. Według niego, doradca mógłby zostać wybrany w ciągu dwóch miesięcy, a najdalej - do końca roku.
Na razie nie wiadomo, czy projekt będzie realizowany przez spółkę celową, czy w inny sposób, dodał prezes. Ma się to okazać dopiero po analizach.
Jarczewski powiedział, że koszt projektu zgazowania - razem z instalacją produkcyjną - wyniósłby ponad 5 mld zł.
W połowie czerwca prezes ZA Puławy informował, że Puławy i ich partner w projekcie, Kopalnia Węgla Kamiennego Bogdanka, mogą zawiązać spółkę celową do realizacji projektu zgazowania węgla. Jest to jeden z wariantów prowadzenia przedsięwzięcia. Obydwie spółki w połowie czerwca 2007 roku podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały współpracę w zakresie przetwórstwa węgla na cele chemiczne i energetyczne. Ramy czasowe realizacji projektu są określone na ok. 5 lat.
Projekt zgazowania węgla jest jednym z ważniejszych projektów ujętych w nowej strategii biznesowej ZA Puławy na lata 2007-2017 i ma umożliwić firmie realizację założonej w strategii dywersyfikacji surowcowej.